Bez větší mediální pozornosti Izrael začal dodávat plyn sousednímu Jordánsku

JERUZALÉM/AMMÁN – Izrael začal nedávno exportovat svůj zemní plyn Jordánsku poté, co státem vlastněné společnosti Arab Potash a Jordan Bromine byly napojeny na izraelskou síť plynovodů. Dodávky izraelského plynu Jordánsku započaly již letos v lednu, avšak obě strany si přály udržet tuto skutečnost pryč z očí veřejnosti kvůli politické citlivosti obchodu mezi Izraelem a arabským Jordánskem. Z těchto důvodů je také technicky plyn z Izraele Jordánsku prodáván americkým partnerem NBL. Pěti set milionový obchod byl uzavřen před třemi lety, kdy se jordánské firmy Arab Potash a Jordan Bromine svým podpisem zavázaly nakupovat v horizontu 15 let plyn z izraelských plynových polí Tamar. Rovněž před necelým půlrokem se dohodla jordánská a izraelská strana na desetimilionovém kontraktu, kdy Jordánská národní elektrická společnost nakoupí v příštích patnácti letech plyn od partnerů plynových polí Leviathan, kterými jsou izraelské společnosti Delek Group, Isramco, Ratio a texaská společnost Noble. Tyto dodávky plynu však začnou až v roce 2019, kdy bude Leviathan napojen na síť plynovodů.

Většina Jordánců je proti obchodním stykům s Izraelci. Hašemitské království však nemá příliš na vybranou, protože ostatní zdroje plynu z okolních zemích jsou buď příliš riskantní nebo nejisté.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/ekonomika/clanek/bez-vetsi-medialni-pozornosti-izrael-zacal-dodavat-plyn-sousednimu-jordansku

fotoo

Komentáře