Hudebník Jiří Zmožek: Gottovi zazpíval pár hodin před smrtí!

Hudební skladatel Jiří Zmožek byl s Karlem Gottem spojen hned několika hity – Zvonky štěstí, To musím zvládnout sám, E14 nebo Kantiléna. V posledních letech se hudebník z veřejného života stáhl a pro zpěváky populární hudby nepíše. Věnuje se převážně duchovní činnosti, rodině a rozhovory zásadně neposkytuje. Výjimečná situace přišla až v momentě, kdy českou hudební scénu opustil Karel Gott. Na YouTube se objevila melodie s názvem „Píseň pro Karla“, kterou Zmožek složil. Hudba a text může působit jako loučení se. Původně však měla píseň i její slova jiný význam.
Sám Jiří Zmožek poskytl toto vysvětlení:

„Už dlouhý čas před Karlovým úmrtím jsme se s mnohými modlili za jeho záchranu. A v tom čase mi manželka přinesla text, ve kterém zněla naděje. Položil jsem ten text na klavír, upravil jsem jej, aby melodie, kterou jsem slyšel a cítil při četbě tohoto textu vytvořila jeden celek. Několik týdnů jsme píseň připravovali, nacvičovali, a pak jsem šel do studia, kde jsem natočil všechny nástroje a postupně jsme natáčeli všechny zpěvy. V rámci omezených časových možností našeho zvukaře jsme to dokončili 1.10.2019 a v 15:00 hod. jsem to vložil na YouTube. A ten den těsně před půlnocí Karel zemřel.“

Hudební vzkaz plný povzbudivých slov pro Karla Gotta byla tak poslední pomyslná spolupráce Zmožek – Gott. Zda se melodie stihla dostat přímo ke Karlu Gottovi zatím známé není.
Čtenáři si píseň mohou přehrát na YouTube a návštěvníci Evangelických večerů s Jiřím Zmožkem budou moci slyšet píseň dokonce naživo jako poctu pro Karla Gotta. V premiéře jí skladatel a zpěvák plánuje představit 13.10.2019 v Bratislavě.

 

REDAKCE

Komentáře