Izrael je v ohrožení celou svou existenci, ale vždy svou svobodu ubránil.

Rozhovor se zastupitelem Prahy 8 za ODS Ondřejem Grosem

Co se Vám vybaví, když se řekne Izrael?

Stát statečných a pracovitých lidí.

Co si myslíte, že Českou republiku a Izrael nejvíce spojuje?

Češi mají historickou zkušenost s ohrožením ze strany silnější sousední země, Izrael je v ohrožení celou svou existenci. Izraelci však svoji svobodu vždy ubránili. Myslím, že i proto jsou nám sympatičtí.

Již od vzniku Izraele se Česko řadí k jeho nejbližším spojencům. Nezdá se Vám, že současná vláda to spojenectví snižuje svou nerozhodností a vlídností k Palestině?

Izrael byl náš spojenec, pak nepřítel kvůli nařízení ze strany Stalina, po našem návratu k demokracii se stal celkem přirozeně opět spojencem. Problém české vlády je stejný jako u všech tzv. „proevropských“ vlád v EU. Místo aby si Evropané Izraele vážili jako jediné vyspělé demokracie v regionu, svou podporou Palestiny jej fakticky podkopávají. Naštěstí je Izrael dost silný na to, aby se i bez podpory evropských „elit“ ubránil.

Jak hodnotíte prezidenta Zemana v oblasti česko-izraelských vztahů?

V této věci je prezident dlouhodobě konzistentní a Izrael podporuje. Takže přispívá k velmi dobrým vztahům mezi ČR a Izraelem.

V Evropě poměrně narůstá antisemitismus, v čem vidíte příčinu?

Evropská levice nikdy nebyla Židům příliš nakloněna, je orientována propalestinsky či promuslimsky. K růstu antisemitismu samozřejmě přispívá růst muslimské populace v Evropě.

Jaký je Váš názor na antisemitské aktivity Adama Bartoše a jeho Národní demokracie, nezdají se Vám jeho aktivity trestuhodné a fašistické?

Nejsem příznivcem stíhání verbálních trestných činů, vnímám tam určitou kolizi se svobodou slova. Adam Bartoš se mi svým primitivním antisemitismem jeví jako odporný člověk. Zavírat ho však není potřeba. Jeho aktivity mi přijdou především nebetyčně blbé.

Jaký je Váš názor na „golanskou dohodu“ mezi Obamou a Putinem? Měl by se Izrael skutečně vzdát Golanských výšin?

Neměl a také se nevzdá. Izraelská vláda na takovou dohodu nemůže nikdy přistoupit.

Tento rok Izrael oslavil 68. narozeniny od svého založení. Co byste mu popřál?

Izraeli bych popřál hlavně klid a mír. Ostatní si už jeho občané zařídí sami.

gross

7.6.2016

-spyta-

Komentáře