Jak oslaví letošní Velikonoce legendární dětská herečka Michaela Kudláčková?

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Vybaví se mi narcisky, řeřicha, sluníčko, květy, zelená tráva, ploštice – prostě jaro.

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Asi jako každý rok. Budu péct a hodně, hodně zdobit. Barvit vajíčka, vyfukovat vajíčka a snažit se mít nejhezčího beránka minimálně ve střední Evropě.

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

Dodržuji předně ty staré, kterou souvisí se svátkem Ostara, kterým Velikonoce jsou. Tedy daruji něco přírodě, poděkuji, daruji něco zajícům v lese, jako symbolu Bohyně Eostre a rozhodně musí být jedno vajíčko červené, jako symbol plodnosti. (resp. Její proměny z dívky v ženu).

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

NE. Rozhodně ne. Každý má ale svobodnou vůli si udělat a cítit Velikonoční svátky, jak to sám niterně chce mít. Svátek jara, který je podstatně starší, než Křesťanství, je spojený s budícím se životem, který je patrný úplně všude, s radostí z nadcházejících teplých dnů, mláďátky, plody a láskou, a to si rozhodně nespojuji se smrtí. Nechci to dělat a k tomu svátku utrpení historicky nepatří. Ačkoli si osoby Krista hluboce vážím. Nemyslím, že by to On sám tak chtěl. To bych pak vlastně myslela na poslední večeři, na zradu, na slzy, na utrpení matky Marie i manželky Magdaleny, na utrpení Jeho samého, na bičování při křížové cestě a nakonec na velmi bolestivou smrt a zase na slzy…ne, co by pak zbylo z toho radování nad životem, což je původní idea toho svátku.

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

Jasně, že nádivku, pěkně kopřivovou, taky hodně sladkého. A pak vajíčkové hody a vajíčka na sto způsobů.

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Ano, popsala jsem to výše. Především s jarem a novým životem v přírodě.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Bez toho pečeného beránka, bez vajíček, kam mimochodem nepatří modrá, ačkoli se vesele v barvách na vajíčka prodává, (velikonočními barvami jsou zelená, žlutá a červená), bez milých rituálů, které mají blízko k přírodě, očistě a lásce.

michaela

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře