Jana Yngland Hrušková: Jak dlouho se v Evropě bojovalo za práva žen? A to teď bude vše ztraceno.

Rozhovor s Janou Yngland Hruškovou, českou herečkou a zpěvačkou, známou především z programu MEMENTO, kde zpívala s Petrem Novákem 

Co se Vám vybaví, když se řekne islám?

Okamžitě se mi vybaví kamenování, pedofilie, uřezávání hlav. Před touto krizí jsme se v Evropě islámem tolik nezajímali. Ale občas probleskly zprávy o jejich teroru. New York, Londýn, Paříž a tak dále. Od roku 1982 zahynulo při sebevražedných útocích 45 000 lidí. Bylo podniknuto 4620 teroristických útoků. A to jen proto, že jejich víra jim to dovoluje a přikazuje ničit a zabíjet všechny, kteří mají jinou víru než islám.

Jaké vidíte nebezpečí v přijímání uprchlíků?

Domnívám se, že jejich nebezpečí právě spočívá v tom, že tu budou beztrestně a legálně praktikovat svoje zvyky ze středověku. Sekání rukou, kamenování a tak dále. Ženy budou pouhými služkami. Nemluvě o ženské obřízce. Jak dlouho se v Evropě bojovalo za práva žen? A to teď bude vše ztraceno.

Vy jste žila přes 20 let v Německu, jak tam hodnotíte současnou uprchlickou krizi?

Ta krize je opravdu moc zlá. Když o tom slyším vyjádření pana Klause, Le Penn, Zemana, Farrage a dalších politiků, je jasné, že to není nic, co se samo od sebe vyřeší. Němci jsou bohužel národ který potřebuje pravého vůdce. Řídí se zákony a příručkami a zákazy. Ty ale bohužel s takovou situací nepočítají a tak si jejich vláda vydává další zákony, které vlastně absolutně znemožňují lidu jakkoliv se bránit. Od 1. 1. 2016 platí nový zákon o censuře, takže vlastně mohou každého, kdo chce na ulici protestovat, zavřít nebo jinak pronásledovat. Strach se tam šíří neobvyklou rychlostí. Pozoruji to na reakcích na mé příspěvky na Facebooku. Němci se mnou souhlasí. Myslím si, že Merklová je prostě vede do záhuby a mnozí to ještě ani nepochopili. Nechtějí se poučit z událostí v Paříži ani ze situace ve Švédsku nebo Belgii. Němci sami chtějí masochisticky na vlastní kůži zažít to, co už mnozí Evropané zažili. Ale ani my se asi tomu osobnímu setkání neubráníme. Naši politici také chtějí, abychom bolestně pocítili, co je to islám.

Co nyní děláte za práci?

Já hraju divadlo pro děti a jsem své sestře moc vděčná, že mi tu příležitost dala a po mém příchodu z Německa mě vzala k sobě do divadla. Práce je to fantastická, vlastně to ani není práce. Tak doufám, že budu moci hrát divadlo ještě spoustu let. Je to kreativní práce a to mě baví. Také dál zpívám, ale většinou pro seniory. To je také krásné publikum a já velmi ráda zpívám písně ze 40. až 60 let. Po návratu z Německa už samozřejmě nemohu navázat na svoji tehdejší „kariéru“. Ale to je v pořádku. Jsem moc ráda, že mohu dělat to, co dělám. Také učím zpěv. S tím jsem začala už v Německu a to mě taky moc naplňuje.

Co byste na závěr vzkázala naším čtenářům?

Přála bych nám všem lepší politiky, které opravdu zajímá to, co se v naší zemi děje a nemyslí jen na svůj prospěch. Peníze lidi zaslepují, ale být tak drzí a neurvalí, jací naši politici jsou, to si opravdu nezasloužíme.

Jana Yngland Hrušková, 3.1.2016

yngland

Komentáře