Krajem podpořené mistrovství republiky v šachu mělo rekordní účast

Mistrovství České republiky v šachu dětí do 8 let se uskutečnilo ve dnech 7. a 8. května v Mostě. Sjelo se na něj 96 chlapců a 31 dívek, kteří se v devítikolovém turnaji utkali o tituly celostátních mistrů. Podle vyjádření pořadatelů 127 dětí představovalo rekordní účast.
Dostalo se mi té cti, abych při slavnostním zahájení akce zastoupil Ústecký kraj.
Ve své řeči jsem zdůraznil, že náš kraj podporuje a i do budoucna bude stále podporovat tyto a podobné aktivity.
Navíc šachy – tato geniální a královská hra – rozvíjí inteligenci člověka, jeho logické a abstraktní myšlení. Zmínil jsem i to, že by podle mého soudu nebylo od věci zařadit šachy do výuky na základních a středních školách formou jedné hodiny týdně namísto matematiky. Ne nadarmo se říká, že „šachy dělají člověka“ a jsou cestou ke vzdělání! Šachy prostě dělají děti chytřejšími. To je neoddiskutovatelná věc.
Ve své řeči jsem vycházel z poznatku, že šachy jsou účinnější než tradiční způsob výuky, neboť italská studie prokázala, že žáci, kteří měli ve škole jednu hodinu matematiky nahrazenou výukou šachů (měli tehdy o jednu hodinu matematiky v týdnu méně), byli ve výsledcích dosažených v matematických testech úspěšnější než žáci, kteří byli zařazeni pouze v hodinách matematiky.
Účastníci mistrovství – byť jim bylo pouhých osm a méně let – pochopili moji řeč. Když jsem se jich zeptat na to, zda by chtěli mít ve škole hodinu šachů namísto hodiny matematiky, bouřlivě zatleskali a vykřikovali ano!
Měl jsem také radost z toho, že účastníci z Ústeckého kraje na Mistrovství ČR v šachu dětí do 8 let nikterak nezaostali.
Z našeho kraje mezi dívkami v kategorii D8 dosáhla nejlepšího umístění Marie Capová z TJ Klášterec nad Ohří ziskem 5 bodů, což představovalo 13. místo. Mezi chlapci v kategorii H8 se nejvíce dařilo Janu Součkovi ze Sokola Údlice, který vybojoval 5 bodů a na celostátním žebříčku mu patřilo 33. místo. Mnozí čtenáři si teď jistě myslí, že jsem přechválil a že v obou případech nejde o oslnivé umístění, ale já – jako dřívější aktivní šachista – se před takovým výkonem skláním. Vím totiž, jak je těžké takových výsledků dosáhnout, a proto si jich velice vážím. Navíc jde o malé děti, které se budou nadále rozvíjet. Jsem přesvědčen o tom, že mají před sebou skvělou sportovní budoucnost.
Mistrem republiky v kategorii chlapců se stal Karel Brožka (TJ Sokol Zaječice), druhý byl Marek Fizer (BŠS Frýdek-Místek), třetí Kryštof Švarc (Sokol Buštěhrad).
V kategorii dívek se mistryní republiky stala Dorota Veverková (Sokol Tábor), druhá byla Elen Hetfleischová (Region Panda, z. s.) a třetí Adéla Janoušková (ŠK Líně).
Líbilo se mi také to, že účast na turnaji byla umožněna tělesně postiženému chlapci na vozíku a že organizátoři mysleli i na využití volného času účastníků uspořádáním dětské diskotéky.
Šlo o velmi povedenou akci, a proto věřím, že Šachový oddíl Most se bude v následujících letech ucházet o uspořádání dalších ročníků mistrovství republiky v šachu. Vždyť jde o velmi dobrou reprezentaci statutárního města Most a Ústeckého kraje. Už třeba tím, kolik sponzorů a dalších partnerů podpořilo akci finančně. Patří jim za to velký dík.

 

Ing. Martin Strakoš,
předseda Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Ústeckého kraje

alidern

Komentáře