Ředitelka VOŠ herecké Lucie Farmačková: Máme unikátní obory, které nelze studovat na jiné škole v ČR.

Vyšší odborná škola herecká vznikla v roce 1994 a oproti jiným uměleckým školám se liší svým specifikem ve vzdělávací soustavě. Oproti konzervatořím a akademiím má mnohem větší přesah do praxe, zřizuje své divadlo a vyučuje tam mnoho známých osobností. Mezi významné absolventy patří například Tereza Kostková, Aleš Cibulka či Lukáš Hejlík. Na podrobnosti o vzdělávání na této škole jsme se zeptali nynější ředitelky Lucie Farmačkové.

Jak došlo ke vzniku VOŠ herecké?

Vyšší odbornou školu hereckou založila PhDr. Věra Kmochová v roce 1994. Jaké ji k tomu vedly okolnosti, bohužel netuším. Rozhodně to ale považuji za krok odvážný. Ze začátku to jistě nebylo lehké, formovala se teprve legislativa, vymýšlela koncepce a postupně vznikaly další školy, které se z pomaturitního studia až v roce 1996 stávají vyššími odbornými školami.

Ing. Lucie Farmačková, MBA – ředitelka VOŠ herecké

Vy jste původně vystudovaná ekonomka, proč právě škola zaměřená na herectví?

Já jsem najatý manažer od roku 2015, který měl novému majiteli zajistit po předchozím vedení stabilizaci školy, zejména v ekonomické a personální rovině. Takže škola má nyní vyrovnané hospodaření, stabilní pedagogické zázemí, nově akreditované obory až do roku 2023. Zároveň prošla v roce 2019 hloubkovou kontrolou České školní inspekce, která konstatovala, že škola je nastavena výborně a po výukové stránce skvěle funguje. Můj úkol je tedy naplněn a v létě ze školy odcházím.

V čem je Vaše škola specifická?

Vyšší odborná škola herecká má mnoho specifik. Jedním z nich je to, že má naprosto unikátní obory, které v této kombinaci a v tomto nastavení není možné studovat na žádné jiné škole v ČR. Jedná se o obory Herectví a moderování a Herectví s loutkou. Specifika bych spatřovala i v osobnostech, které ve škole vyučují. V neposlední řadě i to, že škola funguje jako velká rodina. Je zde příjemná atmosféra, přicházejí noví studenti a absolventi odcházejí, aby se zase potkali buď na jevišti českých divadel, nebo opět ve škole při výuce.

Učí u Vás plno známých osobností – baletní mistryně Libuše Králová, herec Miroslav Dvořák, první dáma country music Milena Soukupová aj. Podle čeho si vybíráte pedagogy?

Kritérií pro výběr pedagogů je několik. Jedním z nich jsou bezesporu kvalifikační předpoklady, tak jak nám je stanovuje zákon. Dalším podstatným kritériem je chuť pracovat se studenty, mít jim co předávat, takže dosavadní kariéra pedagogů, zejména ta umělecká, je pro nás velmi důležitá. A vyučovat se samozřejmě nedá bez nadšení pro věc.

Na škole vyučuje i první dáma české country music Milena Soukupová

Pomáháte svým studentům i s uplatněním?

Hned na začátku studia říkáme studentům, že tady nejsme od toho, abychom jim zajistili jejich budoucí uplatnění. To je zcela na nich. My je naučíme to nejlepší, co umíme, předáme jim zkušenosti, zorientujeme je, připravíme je na jejich profesní dráhu co nejlépe, ale stále jsou tu oni sami jako osobnosti, které musí pro svoji budoucnost udělat maximum. Samozřejmě, že spolupracujeme s režiséry, dramaturgy, castingovými agenturami a dalšími důležitými hráči v našich oborech, ale je na studentu samém, jak se dokáže prosadit dál. Nicméně jako ve všech oborech, i trochu toho štěstí je třeba…..

Pidivadlo VOŠ herecké

 

Máte i nějaké mediálně známé absolventy?

Mezi asi nejznámější absolventy se jistě řadí Tereza Kostková, Aleš Cibulka, Anna Kulovaná, Ladislav Špiner, Iveta Kořínková, Lukáš Hejlík nebo Hana Briešťanská. Určitě bychom mohli jmenovat mnoho dalších jmen v oblasti činoherního herectví, režie, moderování, nominanty i nositele ocenění ceny Thalie. Naše absolventy se snažíme sledovat a být s nimi v kontaktu, jak jsem napsala výše, někteří se k nám po nabytí dalších zkušeností vrací jako pedagogové.

V čem se liší VOŠ herecká oproti konzervatořím či akademiím?

Vyšší odborná škola herecká se proti konzervatořím liší svým postavením v systému vzdělávání. Rozhodně se nejedná o stejné školy. Vyšší odborné školy mají daleko větší přesah do praxe. Velmi podobná je náplň studia jako na vysokých školách. Režim je však jiný. Nicméně absolventi všech typů škol se pak setkávají u castingů a mají stejnou startovací čáru. Já jsem přesvědčena, že naši absolventi jsou připraveni na svou profesní dráhu skvěle.

Ondřej Spýťa Syrový

Zdroj fotografií: facebook

Komentáře