Rockerka Ina s motorovou pilou v hlase

Dne 12.10.2019 proběhl v Náměšti nad Oslavou dvojkoncert kapel Ina Hany Bany v čele s rockerkou Inou Urbanovou a Smokie revival Praha. Podařilo se mi odchytit zpěvačku Inu, bubeníka Zdeňka Sýkoru a kytaristu Františka Soldána a udělali jsme krátký rozhovor.

Řekněte nám pár informací o obou zmíněných kapelách…

Franta: Ina Hany Bany fungují od roku 2006, kdy jsme navázali na předešlou kariéru Iny Urbanové, kterou můžete znát z třeba z kapely Ina & Ring, z muzikálů Vlasy, Tajemství Dana Landy, Jack Rozparovač, nebo jako herečku z filmu Kvaska, kde opět spolupracovala s Danem Landou. Začínala u popu ve skupině Saturn, poté následovalo účinkování s Radio bandem Felixe Slováčka, a dále nasledovaly rockové projekty.

Na koncertě Ina Hany Bany  jste hráli převážně pecky z posledního CD, jak vzniklo?

Ina: Jasně….CD jsme točili ve studiu ČNSO u Standy Barocha v Praze Hostivaři, který spolupracoval například s Europe nebo Brianem Mayem z Queen. Na CD je několik hostů –Aleš Brichta, Vláďa Šafránek, Ivan Vodochodský nebo Richard Tesařík z Yoyobandu, ti s námi nazpívali písničku „Atentát na lásku“.

Na koncertě jste uvedla že jste natočila na CD duet s Alešem Brichtou, ale zpívala jste ho sama?

Ina: No to máte postřeh, když tam Aleš nebyl, tak jsem to musela zmáknout sama 🙂 Já tam mám dokonce s Alešem dva duety a s Vláďou Šafránkem jeden. To mám vlastně památku na Vláďu, než odešel do muzikantského nebe, tak to byla asi poslední písnička co natočil a nazpíval ve studiu.

A máte nějakou veselou historku z natáčení…?

Franta: No naše natáčení byla to jedna veselá historka v kuse, tam jsme se hodně smáli a bavili, už jenom díky tomu, ze tam vystřídalo hodně hostů, včetně Tondy Rauera z Harleje, který nás třeba přesvědčil přejmenovat písničku z „Dám to nedám“ na „Dám ti nedám“. Ale jedna z opravdových perliček byla, že když my jsme točili ve stejném termínu,v menším studiu, a nad námi v tom větším se točila hudba pro film Quentina Tarantina „Osm hrozných“ za osobní účasti jak Tarantina tak Ennia Morriconeho. To jsme samozřejmě netušili, bylo to přísně utajené. Když jsme přijeli do studia tak nebylo kde zaparkovat. Takže Ina začala prskat, kteří blbové parkují na našich ­místech, načež vyběhl Standa Baroch se slovy: “Přestaňte tu křičet, nahoře je Morricone s Tarantinem a kolem nich je asi 60-ti členná ochranka. Jestli přijdou dolů, tak jsme dotočili.“

Říká se o vás, že jste majitelka opravdového chrapláku….

Ina: Ano, to se o mě opravdu říká, v muzikálu Vlasy jsem si díky tomu vysloužila několik přezdívek jako Motorovka nebo Husqvarna 🙂

A Smokie revival? Jak vůbec vznikli Smokie revival?

Franta: Smokie revival hrají od roku 2001, Chrise Normana zpívá absolutně věrně finalista soutěže „Československo má talent“ Marcel Szoták, který za námi dojíždí až ze slovenských Košic.

Na koncertě jste představili vašeho bubeníka Zdeňka Sýkoru, jako místního rodáka, než se odstěhoval do Říčan u Prahy?

Franta: No to jo, a taky si to tentokrát pěkně vyžral, protože si oba koncerty vzal pod svojí taktovku, a měl z toho hlavu pěkně v pejru 🙂

Aha, tak to jo, ale dopadlo to skvěle, ne?

Zdeněk: Lidi byli skvělí.

A vy jste při děkovačce představili bubeníka Zdeňka  s tím, že měl tu čest zahrát si s původním zpěvákem Smokie Chrisem Normanem ?

Franta: Ano, tak to je pravda, bylo to při jeho účinkování v zahraničí, kde se s ním potkal, Chris Zdeňka viděl hrát a jelikož byl osloven, zda by nezazpíval pár písniček a byl tam bez kapely,  vybral si na bicí právě Zdeňka. Mimochodem Zdeněk je neskutečný šoumen a kromě bicích velmi dobře zpívá, proto jsme mu dali prostor zazpívat v Náměšti jednu pecku od Joe Cockera „You are so beautiful“.

A co ostatní členové?

Zdeněk: Na klávesy hraje Pavel Skala, který hraje kromě Iny i s Daliborem Jandou. Na kytaru máme Mílu Benýška, který má za sebou účinkování v kapelách Citron, Balet, hrál s Petrem Novákem nebo Framus 5, takže je to skutečná kytarová legenda. Na basu hraje Michal Žďánský, který hrál s kapelou Merlin.

Zajímavé je, že můžete jako jediní používat originální logo Smokie, jak k tomu došlo?

Franta: To bohužel nemůžeme, museli jsme ho pozměnit, copyright na logo mají originál Smokie, takže jsme našli podobný styl písma.

Na koncertech hrajete pouze hity Smokie nebo jiný repertoár?

Zdeněk: Hrajeme největší hity Smokie, ale i Chrise Normana z jeho sólové tvorby, kdy už nebyl ve Smokie. No a jako bonus Suzi Quatro, která k Normanovi neodmyslitelně patřila díky duetu „Stumblin‘ in“ a to si s námi vždycky střihne jako exkluzivní host Ina.

Koncertovali jste na mnoha místech, na které nejradši vzpomínáte?

Franta: Nejvíc vzpomínáme asi na Polsko, kde jsme odehráli hodně krásných koncertů a navíc jsme tam vyhráli mezinárodní revivalový festival.

Co plánujete v budoucnu co se týká obou kapel?

Franta: Smokie revival i Ina Hany Bany – díky tomu, že je to melodický pop-rock, oslovují publikum „od 9 do 99let“, tak se opět těšíme na městské slavnosti, vinobraní, ale i plesy. Čeká nás turné na Slovensku, které budou absolvovat obě kapely no a s Inou ještě dlužíme natočit dodatečně klip k CD „Tak takhle asi jo“. Čeká nás nahrávaní EP s třemi peckami, které už máme hotové a k tomu klip. A samozřejmě koncerty, s takovým super publikem, jako bylo třeba tady v Náměšti.

REDAKCE

Komentáře