Abbás hájí vyplácení dávek rodinám teroristů: Je to prý sociální odpovědnost

HERZLIJA/RAMALLÁH – V příspěvku prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, který přečetl na výroční bezpečnostní konverenci v Herzliji jeho jménem jeho zahraničněpolitický poradce Nabíl Šaath, zazněla obhajoba sociálních dávek, které palestinská samospráva vyplácí rodinám uvězněných či zabitých teroristů. Je to podle jeho slov jen „záminka, aby se Netanjahu vyhnul diskusi o klíčových tématech“. Prezident Abbás dále ve svém příspěvku vyzval k obnovení tripartitní izraelsko-palestinsko-americké komise, která po dohodách z Osla až do vypuknutí druhé intifády v roce 2000 řešila případy podněcování k nenávisti a násilí. Izrael pokládá vyplácení těchto dávek rodinám odsouzených teroristů a „mučedníků“, jak Palestinci nazývají teroristy zabité při pokusu o útok, za svého druhu oslavu a propagaci násilí. Proto také v izraelském Knesetu prošel prvním čtením návrh zákona, podle něhož Izrael ukrátí palestinskou samosprávu o její daně ve výši jedné miliardy šekelů, což je částka, již palestinské úřady vyplatili rodinám vězněných či zabitých teroristů v roce 2016.

a palestinskou samosprávu nyní tlačí nová americká administrativa prezidenta Trumpa, která chce, aby v rámci snahy dostat opět obě strany izraelsko-palestinského konfliktu k obnovení mírových rozhovorů palestinská správa vyplácení těchto dávek zastavila. Palestinská samospráva však úplné zastavení jejich vyplácení nemá v úmyslu. Dávky nedostávají všechny rodiny zabitých či uvězněných teroristů, jen jejich část, není však zřejmé, které rodiny ano a podle jakého klíče. Podle dřívějšího vyjádření Nabíla Šaatha by OOP byla ochotna zastavit vyplácení těchto dávek u „jasných případů“ vraždy či pokusu o vraždu – muselo by to však prý být součástí dohod při vyjednávání.

Podle Abbáse jsou tyto „dávky na podporu rodin naší sociální zodpovědností, musíme se postarat o nevinné lidi, kteří jsou postižení smrtí či vězněním svých blízkých“. Abbás dále zdůraznil, že v Izraeli byl za jeho historii vězněn už milion lidí a každý třetí dospělý palestinský muž prošel izraelským vězením. Podle izraelských statistik je v současnosti ve věznicích 6500 Palestinců, z nich asi třetina se přímo podílela na zabíjení Izraelců.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/abbas-haji-vyplaceni-davek-rodinam-teroristu-je-pry-socialni-odpovednost

Komentáře