Akce Jonathan – 40. výročí osvobození rukojmích v Entebbe

Ve středu, 27. června 1976 let číslo 139 na pravidelné lince Tel Aviv – Paříž s mezipřistáním v Aténách měl proběhnout bezproblémově. Letadlo Air France vyletělo z Lodu a přistálo v Aténách. Tam na palubu nastoupil německý „manželský pár“ Wilfried Böse a Brigitte Kuhlmannsová, oba členové Revolučních buněk a dva Palestinci, členové Lidové fronty pro osvobození Palestiny.

Věž na letišti v Entebe

Věž na letišti v Entebe

Osm minut po startu letadlo ovládli a zajali všech 254 cestujících a posádku. Teroristé poté odklonili let do lybijského Benghází, kde bylo doplněno palivo a pak letadlo s rukojmími letělo na jih, do Ugandy, kde tehdy vládl diktátor Idi Amin, který stranil Palestincům. Když letadlo přistálo na ugandském letišti Entebbe, Idi Amin se stal hlavním vyjednavačem mezi teroristy a izraelskou vládou. Teroristé oddělili nežidovské pasažéry od židovských a nežidovským pasažérům bylo pak povoleno z Entebe odletět. Svobodný odlet byl také nabídnut posádce letadla Air France, ale ta, v čele s kapitánem, to odmítla a dobrovolně setrvala s židovskými pasažéry v Entebbe. Židovští pasažéři, což byli nejen izraelští občané, museli na letišti zůstat v roli rukojmí. Hlídali je nejen teroristé, ale i Aminovi vojáci. Idi Amin 29. června oznámil izraelské straně, že teroristé požadují propuštění 53 palestinských a německých teroristů z věznic v Izraeli, Německu, Francii a v dalších zemích, jinak budou židovští rukojmí zabiti. Tehdejší předseda vlády Jicchak Rabin a ministr obrany Šimon Peres uvedli, že jsou ochotni s teroristy vyjednávat, což byl taktický tah. Ultimátum teroriustů se posunulo o 72 hodin a mezitím speciální komando IDF Sajeret Matkal mohlo připravit záchrannou akci.

Záchranná mise čtyř vojenských letounů Hercules a jednoho velitelského Boeingu s 200 vojáky odletěla 3. července ve 3 hodiny ráno z letecké základny Ofir (dnes Šarm aš-Šajch v Egyptě) směr Uganda – Entebbe. V Herculesech byla též auta černý Mercedes-Benz a dva Land Rovery, maskované jako vůz prezidenta Idi Amina a dvě auta jeho doprovodu. Kromě toho Herculesy měly na palubě obrněné vozy IDF. Po přistání izraelští vojáci pod vedením podplukovníka Jonatana Netanjahu vtrhli do letištní haly, kde bylo shromážděno všech 104 rukojmí, které hlídalo sedm teroristů. Během přestřelky zahynuli 3 rukojmí a izraelské komando zabilo všechny teroristy a židovské rukojmí osvobodilo. Ty pak dopravilo do jednoho z izraelských letadel stojících na letišti v Entebbe. Sajeret Matkal odrazila také útok ugandských vojáků a s osvobozenými rukojmími odletěla zpět do Izraele. Při akci padl velitel komanda Jonatan Netanjahu (starší bratr předsedy vlády Benjamina Netanjahu). Čtvrtého července, po návratu záchranné mise s osovobozenými rukojmími zpět do Izraele, byli kapitán Michel Bacos a posádka letu 139 Air France přijati na izraelské půdě s ovacemi náležejícími opravdovým hrdinům. Kapitán Bacos obdržel za svou statečnost Řád čestné legie a izraelská vláda mu udělila medaili za záchranu židovských pasažérů.

Zdroj: http://eretz.cz/2016/06/akce-jonatan-40-vyroci-osvobozeni-rukojmich-v-entebbe-video/#more-36305

Komentáře