Benjamin Netanjahu za poslední rok již počtvrté na oficiální návštěvě v Moskvě

U příležitosti dvacátého pátého výročí obnovení diplomatických styků mezi Izraelem a Ruskou federací navštívil letos již počtvrté Benjamin Netanjahu Moskvu. Tentokrát se nejedná pouze o setkání s  prezidentem Vladimírem Putinem za účelem krátkého hodnocení politické či vojenské situace, ale jedná se o oficiální návštěvu se všemi náležitostmi. Izraelského premiéra na dvoudenní návštěvě doprovází manželka. Netanjahu položil věnec u hrobu neznámého vojína zúčastnil se slavnostního představení v moskevském divadle Bolšoj a jednal s Putinem mezi čtyřma očima tři hodiny. Na závěr byla uspořádána tisková konference, z níž vyplynula dvě hlavní témata, ze strany Benjamina Netanjahua obava z možného napadení Íránem ovládaných milicí na Golanské výšiny a Putinova  ochota přispět ke spravedlivému řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Návštěva bude ukončena 8.6. v poledne.

Putin and Netanyahu shake hands during their meeting at Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow

Za vstřícné gesto lze považovat také vrácení izraelského tanku který s posádkou padl do syrského zajetí v Sýrii po bojích Sultan Yacoub  v Libanonu během první Libanonské války . Toto Putinovo gesto má velký význam pro rodiny vojáků, jejichž osud dosud není znám .

Dalším z důležitých bodů této návštěvy je také dohoda o vyplacení důchodů bývalým občanům Sovětského svazu, kteří se přestěhovali do Izraele. Tato dohoda však ještě podléhá schválení ruského parlamentu.

Zdroj: http://eretz.cz/2016/06/benjamin-netanjahu-za-posledni-rok-jiz-poctvrte-na-oficialni-navsteve-v-moskve-videa/

Komentáře