Černobílá fotografie potlačuje detaily a tím zdůrazňuje rysy, které jinak nemají šanci dokonale vyniknout.

Rozhovor s fotografem Michalem Šnebergem

Jak a kdy jste se dostal k fotografování?

Fotografování mi začalo zajímat už na základní škole. Byla to éra focení na klasické filmové materiály. V té době jsem si poprvé vyzkoušel zpracování fotografie od expozice, přes vyvolání až po finální výstup.

Jaké typy fotek děláte?

Mou prioritou je fotografování lidí, v této oblasti jsou to především konceptuální a portrétní fotografie, realizuji ale i svatební fotografie. Tvořím pochopitelně barevné i černobílé fotografie. Moc barev někdy může vyvolat „slepotu“, černobílá fotografie potlačuje detaily a tím pádem zdůrazňuje rysy, které jinak nemají šanci dokonale vyniknout, proto bývá tento druh fotografie dobrým nástrojem pro zdůraznění rysů obličeje.

Je práce fotografa Vaší původní profesí?

Ne není, je to ale koníček už od dětství, jak už jsem uvedl, v té době jsem fotografoval hlavně zvířata. Fotografování se pro mě stalo aktivitou, které věnuji svůj veškerý čas. Od roku 2012 je to nejenom můj velký koníček, ale i práce, prostě všechno.

Jakou používáte techniku?

Používám jak analogové tak digitální fotoaparáty, přičemž u digitálních přístrojů preferuji ty, které mají velikost snímače odpovídající minimálně kinofilmovému políčku nebo větší. Co se týče používaných objektivů, tak nejraději fotím s objektivy, které mají pevnou ohniskovou vzdálenost, ale technika není všechno.

Kde všude jste jako fotograf působil?

Převážně tvořím v zahraničí, mezi místa, kde jsem fotografoval, patří např. Los Angeles,
New York, Bangkok, Singapore, Hong Kong, Jakarta, pochopitelně bych mohl jmenovat i další místa včetně řady evropských měst.

V současné době fotíte zpěvačku Olivii Žižkovou. Jak hodnotíte spolupráci s ní?

Olivie je zpěvačka a herečka, spolupráce s ní je vždy na velice dobré úrovni, myslím, že to není jen bohatými zkušenostmi, které před fotoaparátem má, ale i její empatií, která k ní rozhodně patří, to vše vytváří hodně dobrou zpětnou vazbu.

Jaké fotky byste zásadně nedělal?

Obecně bych mohl k této otázce říct, že se vyhýbám fotografiím, které by mohli fotografovanou osobu kompromitovat.

snebrg

-spyta-

 

Komentáře