Český architekt postavil v Jeruzalémě dřevěnou rozhlednu ve tvaru kaktusu

JERUZALÉM – Architekt Martin Rajniš zrealizoval v centru izraelského hlavního města stavbu dřevěné rozhledny, jeden z největších českých kulturních projektů v Izraeli od počátku devadesátých let, kdy byly obnoveny diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Stavba se nachází v jeruzalémském Hansen Housu, v areálu centra pro mladé umění na místě někdejšího leprosária, a umožňuje výhled na velkou část nového Jeruzaléma. Slavnostní otevření nové stavby je naplánováno na 10. listopadu. Pod rozhlednou vznikne prostor pro další umělecké aktivity či workshopy. Technologicky nijak zvlášť náročnou stavbou, jejíž příprava však byla spojena s nemalými administrativními obtížemi, zajistil odcházející ředitel zdejšího Českého centra Lukáš Přibyl, který se tímto ambiciózním projektem loučí se svou funkcí – v prosinci ho nahradí zahraniční redaktor Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Významného českého architekta, jehož jméno je spojeno také s dalšími stavbami převážně ze dřeva – jmenujme například novou Poštovnu na Sněžce či vzducholoď na střeše pražského DOXu – inspiroval kaktus jako izraelský symbol. Podle zdejší odrůdy kaktusu s jedlými plody se rodilým Izraelcům říká „sabra“ – podobně jako jeho plody jsou totiž navenek pichlaví a uvnitř sladcí. Jak píše server iHNed.cz, nová rozhledna „připomíná kaktus v květu, dřevěné markýzy na vrcholku věže, které budou při slunném počasí návštěvníkům stínit a při nepohodě se přiklopí, mají připomínat okvětní lístky“ a její dřevěná konstrukce zajímavě kontrastuje s kamenným městem starým tři tisíce let.

Sabra

Český filmař a dokumentarista Lukáš Přibyl, nositel Českého lva za unikátní dokumentární sérii Zapomenuté transporty o osudech českých Židů deportovaných za druhé světové války na východ Evropy, se tímto projektem loučí s telavivským Českým centrem, v jehož čele stál od roku 2013. Za tu dobu přivezl do Izraele například cirkusové divadlo La Putyka, spisovatele Jáchyma Topola či hudebnici Ivu Bittovou.

České centrum

Ve své funkci zorganizoval ročně až padesát kulturních projektů, na které často sám sháněl peníze – letos například stály akce jím iniciované jedenáct milionů korun, přičemž rozpočet zdejšího Českého centra činí jen milion. Na jeho popud také bylo jedno z jeruzalémských náměstí pojmenováno po českém prezidentovi Václavu Havlovi a pomáhal také sjednat koprodukční smlouvu mezi Českou republikou a Izraelem na poli kinematografie. „Izraelští filmaři se umějí dostat do americké distribuce, my bychom jim zase mohli pomoci dosáhnout na evropské granty,“ citoval jeho slova server iHNed.cz.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/z-domova/clanek/cesky-architekt-postavil-v-jeruzaleme-drevenou-rozhlednu-ve-tvaru-kaktusu

Komentáře