Cirkusová akrobatka Jasmina Trantinová: Hovoří pěti jazyky, úspěšně studuje střední školu a cestuje po celém světě.

Mnoho z nás se na cirkus dívá skrz prsty a zaměstnance dokonce považujeme za komedianty. Ovšem po rozhovoru s akrobatkou Jasminou jistě většina z nás přehodnotí své názory.

Šestnáctiletá akrobatka Jasmina Trantinová, která již vystřídala celou řadu cirkusových šapitó, líčí svou profesi jen v nejlepších světlech. Umělecké akrobacii se věnuje od mala a talent podědila po rodičích, kteří se v cirkusu dlouhodobě angažují. Má zájem ale i o vzdělání a úspěšně studuje střední školu v pražských Čelakovicích. Zároveň díky turné v zahraničí ovládá několik cizích jazyků, plynule mluví anglicky, německy, švédsky, španělsky a v současné době se učí francouzsky. Dlouhodobě jsme ji mohli vidět jako účinkující v nenapodobitelném hororovém cirkuse a nyní přešla do klasického šapitó. V tomto měsíci odjíždí na roční turné do Belgie.

Když jsme se ji zeptali na předsudky společnosti, týkající se cirkusu, tak s úsměvem odpověděla: „Musím se smát, když slyším tolik nepravdivých informací. V cirkusu je větší pořádek než kdekoliv jinde. O zvířata je řádně postaráno a mají se lépe než v zoo. Všichni dokonce máme pracovní smlouvy, které se striktně dodržují.“

V poslední době je mnoho cirkusů na pokraji krachu a lidé ve velké míře ztratili zájem o tento druh umění, ale třeba se dočkáme zlomu a opět se vrátíme do doby Eduarda Basse.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře