Co je to jóga?

Co je to jóga?

Jóga nabízí duševní i tělesnou pohodu, harmonii zklidnění. Cvičení jógy by mělo pomoci odbourat chronicky stres, naučit se relaxovat a načerpat novou energii. Cvičení jógy také napomáhá tělu. Obnovuje přirozenou pružnost těla a také zlepšuje funkce srdce.

Kdo může jógu cvičit?

Myslím si, že každá věková kategorie bez ohledu na váhu nebo flexibilitu. Pro každého se dá cvičení jógy upravit na míru. Dokonce i pro těhotné ženy. Člověk se nemusí nějak omezovat. Stačí umět jen správné dýchaní a plynulé přechody mezi jednotlivými pozicemi.

Co je ke cvičení jógy potřeba?

Nejlepší je vhodné oblečení, v čem se cítíte dobře. Jóga se rozhodně cvičí bez bot. Na cvičení jógy stačí běžná podložka.

Kam jít cvičit jógu?

Pokud nemáte svoje oblíbené sportcentrum, jóga se dá cvičit úplně všude, doporučuji nejlépe přírodu, dále na pláži, park, doma. Zkrátka všude, kde se cítíte dobře a máte klid a můžete meditovat.

Původní záměr jógy měl náboženský význam, mělo dojít k dosazení vyšších duchovních hodnot pomocí meditace – nakonec i samotný překlad slova jóga znamená spojení s bohem. Jóga pomáhá překonávat lidem vlastní ego a posouvá hranice lidských možností. Jóga má mnoho variant, mezi ty nejznámější patří např. Hatha jóga, Bhakti jóga, Džanana jóga, Radža jóga, Karma jóga a Guru jóga. Také, kterou mnoho lidi může znát, je power jóga, jelikož část prvku přejala i metoda pilátes. Já jsem osobně začala s pozdravem slunci a posledně jsem cvičila sauna Hatha jóga a byla to nejlepší věc, co jsem kdy poznala. Naučila jsem se mít čistou mysl. Vždy, když cvičím, mám pocit, jako bych se naplnila pohárem šampaňského. Cítím se svěže uvnitř i navenek. Když jsem začala cvičit poprvé, brala jsem to jen jako nějaký koníček, abych se zabavila, a moc jsem tomu nerozuměla. Ale posledně, když jsem se opravdu do toho vžila, změnilo mi to pohled na svět. Viděla jsem vše jinýma očima a dokonce myslím, že díky józe jsem více pozitivní, než lidé kolem mne. Mám takový svůj svět. Určitě bych jógu doporučila všem, když člověk pochopí tu pointu, dá mu to daleko více, než jen cvičit a zabít svůj čas. Také jsem díky józe hodně shodila přebytečná kila. Naučila jsem se jíst zdravě a mít dostatečný pitný režim.  Zkrátka jóga je nejlepší věc, co jsem kdy poznala. (smích)

Dien Larytová, 10.2.2016

dienkaaa

Komentáře