Dary tří králů
Traduje se, že k novorozenému Ježíškovi přispěchali tři mudrci z Východu a přinesli mu tři vzácné dary – zlato, kadidlo a myrhu, ale málokdo ví, co si má pod posledními dvěma slovy představit. Kadidlo i myrha se získávají z kůry stromů v podobě tvrdých krystalků výrazně vonící pryskyřice, kterou stromy vylučují, aby se chránily před extrémním klimatem. Tyto stromy nebo spíš vzrostlé keře rostou v nehostinném pouštním prostředí a ve starověku se vyskytovaly pouze v jižní části Arabského poloostrova a v protilehlém Africkém rohu.
Vonné pryskyřice kadidlo a myrha hrály ve starověku důležitou roli, protože obchod s nimi byl nejvýnosnějším podnikáním tehdejší doby – vyvažovaly se dvojnásobnou váhou ve zlatě a byly to absolutně ty nejvýnosnější zemědělské komodity. Používaly se jak při vykuřování obydlí bohatších vrstev a různých svatostánků, tak i jako dnes v kosmetice a medicíně. Příznivě a všestranně působí na lidské zdraví, odpuzují hmyz a ničí baktérie. Kadidlo a myrha se dnes přidávají do mastí pro dermatologické použití při léčbě lupenky, strií, spálenin či kožních zánětů a také ulevují při astmatu nebo bolestech kloubů, nejlépe v kombinaci s konopím. V boji s rakovinou se doporučuje doplnit podávání konopného výtažku pojídáním 1-3 gramů kadidla (nejlépe ománského) a 0,5 gramů myrhy denně v podobě silné tinktury, protože tyto vonné pryskyřice výborně působí společně s konopím a mají samy o sobě protirakovinové účinky, jak potvrzují vědecké studie.
Felix Arabia aneb Šťastlivá Arábie – tak nazývali tento kout světa starověcí historici, protože kadidlo a myrha jeho vládcům zajišťovaly vysoké příjmy a pohodlný život. Jednak v tamním regionu divoce rostly stromy, ze kterých se sbírá pryskyřice, a pak jedině tyto pouštní národy dokázaly bezpečně převézt cenné zboží velbloudími karavanami přes písečnou pustinu Arabského poloostrova. Z města Petry, tehdejší křižovatky obchodních cest, pak kadidlo a myrha spolu s vzácným kořením z Orientu putovaly na hlavní trhy tehdejšího světa – do Egypta, Mezopotámie, Říma a Řecka. Velkou roli v tomto obchodu sehráli dnes již zaniklí arabští Nabatejci, po kterých se zachovala nádherná růžová skalní města v jordánské Petře a saúdskoarabském Al-Hidžru.
Bushka Bryndová
6.5.2015
[fb_button]