Dva izraelští policisté zemřeli při útoku na Chrámové hoře v Jeruzalémě

JERUZALÉM – Nebývale dobře zorganizovaný krvavý útok se odehrál dnes, v pátek (14.7.) v těsné blízkosti Chrámové hory. Tři teroristé začali střílet do hlídkujících policistů v době, kdy ještě okrsek kolem mešity Al-Aksá zel prázdnotou. Dva policisté podlehli zraněním krátce nato a podle informací se jednalo o příslušníky drúzské menšiny. Bezpečnostní složky zaskočila zjevně promyšlená a důkladně logisticky zajištěná akce – málokdy v poslední době došlo k útoku v takové blízkosti Chrámové hory a teroristické útoky v této vlně bývají vedeny primitivnějšími zbraněmi, jako jsou nože či podomácku vyrobené výbušniny. Policie vzápětí poté poprvé po několika letech opět uzavřela Chrámovou horu pro věřící, kteří se sem scházejí na páteční modlitbu, a kolem Starého Města otevřela checkpointy. Mezinárodní společenství teror v blízkosti posvátných míst příkře odsoudilo, zatímco Hamás a organizace Islámský džihád ho oslavovaly a Fatah ho označil za izraelskou provokaci.

e smrtícímu teroristickému útoku došlo v izraelském hlavním městě dnes ráno kolem sedmé hodiny u Lví brány v blízkosti vstupu na okrsek Chrámové hory. Tři ozbrojení útočníci se ihned po útoku, při němž těžce zranili dva policisty a přinejmenším jednoho zranili lehce, uprchli schovat do komplexu mešit kolem Al-Aksá. Vzápětí však byli dopadeni a na místě zastřeleni. Oba těžce zranění izraelští policisté krátce po převozu do nemocnice zemřeli.

Teroristé byli ozbrojeni jednou pistolí a dvěma samopaly typu Carlo, vyráběnými na Západním břehu. Policie později zveřejnila, že trojice mužů pocházela z města Umm al-Fahm a byli to izraelští Arabové ve věku 29 a 19 let. Všichni tři se jmenovali Mohammad Jabarin a ani jeden z nich neměl záznam coby osoba zapojená do teroristických aktivit, sdělila tajná služba Šin Bet.

Zástupce policie Roni Alscheich prohlásil, že „střelba na Chrámové hoře je závažná, choulostivá a významná událost na politické i mezinárodní úrovni, a v souladu s tím bude i řešena“. Koordinátor vládních aktivit na Západním břehu generálmajor Joav Mordechaj vydal k incidentu prohlášení v arabštině, kde označil útok za „znesvěcení“ posvátného místa. „Doufáme, že celý arabský svět útok jednoznačně odsoudí,“ prohlásil.

Vzápětí po útoku na něj reagovali i někteří zahraniční představitelé. „Jsem šokován z dnešního útoku v Jeruzalémě,“ napsal na svůj twitterový účet zvláštní koordinátor OSN pro blízkovýchodní mírový proces Nikolaj Mladenov. „Posvátná místa jsou tu pro modlitbu, nikoli pro násilí. Všichni se musí postavit proti teroru a odsoudit ho.“

Také generální konzulát USA v Jeruzalémě, pod jehož působnost spadá oblast palestinské samosprávy, střelbu odsoudil a nazval ji „strašlivým brutálním činem“. „Terorismus je nepřijatelný, posvátná místa musí být chráněna,“ dodal konzulát v prohlášení. Také americký velvyslanec v Izraeli David Friedman napsal na Twitteru, že je „šokován a zděšen z odporného teroristického činu v Jeruzalémě“, a dodal, že se modlí za oběti útoku.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/dva-izraelsti-policiste-zemreli-pri-utoku-na-chramove-hore-v-jeruzaleme

Komentáře