Facebook zrušil oficiální účet palestinské strany Fatah, kvůli podněcování k násilí

RAMALLÁH – Facebook v pondělí 27. února zrušil oficiální účet politické strany Fatah prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, která vládne na Západním břehu Jordánu. Sociální síť uzavřela stránku Fatahu v rámci své právě probíhající kampaně proti účtům, které nabádají k násilí. Mluvčí Fatahu Munir Jaghoub se domnívá, že k uzavření účtu došlo kvůli historické fotografii Jásira Arafata držícího samopal, který stojí vedle místopředsedy Fatahu Mahmouda al-Aloula. „Facebook zavřel účet a poslal nám zprávu s touto fotkou,“ řekl novinářům a dodal, že v předcházejících měsících obdrželi ještě několik zpráv s jinými fotografiemi. Podle Jaghouba foto s Arafatem nepodněcuje k násilí. Nicméně historie účtu strany Fatah ukazuje množství zveřejněných příspěvků, obrázků a karikatur, které otevřeně po násilí proti Izraelcům volají, nebo spáchané násilí glorifikují. Například ve svém postu z 2. srpna 2016 se Fatah vychloubá, kolik Izraelců již zabil: „Těm, kdo se přou, těm ignorantům, co neznají historii.. Fatah zabil 11 000 Izraelců,“ zněl příspěvek. To je však v přímém rozporu se slovy Mahmuda Abbáse, předsedy Fatahu, který nařídil palestinským bezpečnostním službám zatýkat ty subjekty, které plánují útoky na Izraelce.

Podle šéfa palestinské rozvědky Majida Faraje tak Palestinci za posledních dvacet měsíců zmařily 200 teroristických útoků na Izraelce.

Podle Jaghouba byly všem dvanácti administrátorům dnes již zrušeného účtu Fatahu rovněž uzavřeny jejich osobní facebookové účty na 30 dní. A Facebook už předtím zrušil druhý oficiální účet Fatahu, který měl přes 200 tisíc fanoušků, před 18 měsíci.

V minulých osmi měsících bylo rovněž uzavřeno více než sto facebookových účtů, které přímo náležely, nebo podporovaly islamistickou skupinu Hamás.

V minulosti izraelští představitelé poukazovali, že platforma Facebook dává prostor veřejnému nabádání k násilným činům a ministr bezpečnosti Gilad Erdan dokonce zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga v červenci 2016 osočil, že „má krev na svých rukou“. Nedávno se prý však situace změnila a „spolupráce dnes je mnohem lepší, než bývala v minulosti,“ potvrdila izraelská ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová.

plb

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/blizky-vychod/clanek/facebook-zrusil-oficialni-ucet-palestinske-strany-fatah-kvuli-podnecovani-k-nasili

Komentáře