Hamás si v Gaze zvolil nového vůdce, Ismaela Haníju nahradil Jahja Sinwar
GAZA – Militantní hnutí Hamás, které vládne Gaze, si za svého nového vůdce zvolilo Jahju Sinwara, usvědčeného teroristu, který byl v Izraeli roku 1989 odsouzen za únos a vraždu, ale roku 2011 propuštěn v rámci výměny tisícovky palestinských vězňů za izraelského vojáka Gilada Šalita. I když někteří předáci Hamásu koketovali s myšlenkou „dlouhodobého příměří“, pokud se Izrael stáhne do hranic z roku 1967 a zvedne blokádu Gazy, Hamás existenci Izraele neuznává, ve své ústavě vyzývá k jeho zničení a Sinwar, který teď nahradil Ismaela Haníju, je známým oponentem jakýchkoliv kompromisů s židovským státem. Volba Sinwara do čela Gazy je podle komentátorů důsledkem nárůstu vlivu ozbrojeného křídla Hamásu, zatímco izraelští představitelé to komentovali jako žádnou změnu a jen „nahrazení jednoho extremisty druhým“. Hamás vyhrál v Gaze roku 2006 parlamentní volby, o rok později se v násilných rozepřích rozešel s hnutím Fatáh prezidenta palestinské samosprávy na Západním břehu Mahmúda Abbáse a od roku 2008 je v trvalém válečném konflitku s Izraelem, který vyústil už ve tři války.
Jahja Sinwar se před 55 lety narodil v uprchlickém táboře Khan Junis v Gaze a je zakladatelem ozbrojeného křídla Hamásu, brigád Izzedin al-Kásam. Militantní skupina má podle odhadů tisíce bojovníků a má se za to, že od posledního válečného konfliktu s Izraelem v roce 2014 si již stihla vybudovat a obnovit arsenál zbraní.
Skupina rovněž už od poloviny devadesátých let prováděla sebevražedné bombové útoky proti izraelským civilistům a na území Izraele vyslala tisíce raket. Aby Izrael a Egypt zabránily vyzbrojování Hamásu a teroristickým útokům, uvalily obě země na pásmo Gazy blokádu. Toto opatření je odsuzováno lidskoprávními skupinami a některými světovými politiky jako forma kolektivního trestu.
Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/blizky-vychod/clanek/hamas-v-gaze-si-zvolil-noveho-vudce-ismaela-haniju-nahradil-jahja-sinwar