Hamás zveřejnil video, zesměšňující izraelského vojáka. Zkouší tak tlačit na izraelskou vládu

GAZA – Hamás v sobotu 31. prosince odvysílal minutové video zesměšňující vojáka Orona Šaula a premiéra Benjamina Netanjahua. Ten v něm znázorňuje klauna, který sfoukne svíčky na Šaulově narozeninovém dortu. V tomto případě jde právě o tříleté výročí, kdy militantní skupina, která vládne v Gaze, tělo Orona Šaula pro další vyjednávání s Izraelci zadržuje. Například v roce 2006 Izrael totiž uvolnil výměnou za Gilada Šalita ze svých věznic 1027 usvědčených teroristů. Záverečný titulek sobotního videa „pokračování je v rukou vlády“ pak ukazuje na to, že současná jednání zřejmě nejdou podle představ Hamásu a že cílem videa je zatlačit na izraelskou vládu ve věci vydání těl dvou vojáků, Hadara Goldina a Orona Šaula, kteří byli během vojenského konfliktu v Gaze v létě 2014 odvlečeni. Podle údajů IDF byli oba vojáci v inkriminovanou dobu už mrtví.

dortik

Na stole je dort se třemi svíčkami. Mezi nimi leží cosi připomínajícího výbušninu. Hubený chlapec, přivázaný silnými lany k židli se marně snaží k dortu přiblížit a sfouknout svíčky. Jeho tvář prozrazuje strach a smutek, pohyby i výraz připomínají malé dítě. – Ne, v temné místnosti nesedí skutečný izraelský voják, ale herec, kterému průměrný počítačový animátor nasadil upravenou tvář Orona Šaula.

Vyděšená postavička hledí ke sklepním dveřím, z nichž se užuž vynoří něco hrozného, děsivé obrysy se blíží… hle! Benjamin Netanjahu přetvořený v macdonaldovského klauna přichází vojáka potěšit, sfoukne svíčky. Zavládne tma. „Pokračování je v rukou vlády,“ hlásá hebrejsko-arabský závěrečný titulek.

Další „narozeninový“ klip ukazuje muže v khaki zpívající „jom-huledet sameach“ (pěkné narozeniny) a bubnující lžícemi do kovových misek. Tváře nejsou vidět, uprostřed stojí dort s nápisem „Oron tři roky v zajetí Hamásu“. Pak kdosi svíčky sfoukne a závěrečný titulek hlásá: „Nový rok, další daleko od domova“.

Záměr?

I průměrnému divákovi dojde, že je to pokus vydírat. Vyjednávání zjevně nejdou tak, jak by předáci „horlivců“ z řad Hamásu rádi. Izraelská vláda jim zřejmě nejde na ruku, jak by si představovali. V listopadu 2016 ostatně přiznal stagnaci v jednáních generálmajor Chagaj Topolanski, šéf oddělení lidských zdrojů IDF.

V červenci 2014 byli během válečného střetu v pásmu Gazy odvlečeni dva vojáci: Hadar Goldin a zmíněný Oron Šaul. Podle armádních a vládních zdrojů byli oba v inkriminovanou dobu mrtví. Jednání se tedy nevede o životy mladých lidí, ale o možnost rodin oba oplakané syny pohřbít. Izrael tradičně trvá na tom, že se vojáky snaží dostat zpět živé i mrtvé.

Čas ovšem ve vyjednáváních hraje proti věznitelům. Prvotní celospolečenská pozornost ochabuje, jak přicházejí další podněty. Výročí jsou pak příležitostí jak ji opět vyburcovat. O totéž se nezřídka snaží i rodiny zajatých. Tentokrát se příležitosti chytila s veškerou vervou druhá strana a chce asi víc než jen upoutat pozornost.

Podání jako by mělo v divákovi vzbudit dojem, že Oron Šaul je přece jen naživu, ale pokud bude vláda otálet, může se to změnit. Podobnou taktiku léta používal libanonský Hizballáh v případě Rona Arada: Pilot unesený roku 1986 zemřel (resp. byl zavražděn) v letech 1987-1997. Mnoho lidí ovšem až do roku 2006 věřilo, že Arad může být přece jen naživu a dalo by se pro něj něco udělat.

Takže

Hamás se tedy pokouší – urážkami i zastrašováním – udeřit na city izraelské společnosti. Izraelci by měli dostat pocit, že jde o čas a začít tlačit na vládu, nejlépe demonstrovat před sídlem premiéra (který má toho času už dost starostí). To by znamenalo šanci, že Netanjahuova vláda udělá větší ústupek – a možná i taktickou chybu. Zdá se však, že taktickou chybu udělal Hamás. Ne tím, že v plné kráse předvedl kvalitu svých grafiků a filmové produkce. Vnesl do jednání téma časové tísně a prozradil na sebe, že ztrácí trpělivost.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/blizky-vychod/clanek/hamas-zverejnil-video-zesmesnujici-izraelskeho-vojaka-zkousi-tak-tlacit-na-izraelskou-vladu

Komentáře