Hanna Pekhart: Ke zpěvu jsem se dostala úplně neplánovaně.

Hanna Pekhart patří mezi přední české zpěvačky. Nereprezentuje ji jen výrazný vzhled, ale především i charismatická barva hlasu. K pěvecké dráze se ale dostala úplně neplánovaně a veřejnosti vstoupila ve známost díky spolupráci se Sámerem Issou, se kterým nazpívala několik duetů. V současné době je z ní úspěšná sólová zpěvačka, zúčastnila se několika mezinárodních pěveckých festivalů, chystá vydat album a v neposlední řadě má i cit pro charitu. 

Jak a kdy jste se dostala ke zpěvu?

Asi před pěti lety a úplně neplánovaně. Vlastně se z koníčka stala profese, i když jsem měla k tomu vždy i jiné zdroje příjmu a aktivity.

Máte nějaký vzor?

Žádný konkrétní, ale inspiruje mě mnoho interpretů, hlavně ze světového hudebního průmyslu. Miluji hudební dokumenty, sleduji trendy a různá udílení hudebních cen. Líbí se mi například příběh Britney Spears, hlavně její pracovitost, nebo Beyoncé.

Vstoupila jste ve známost především díky spolupráci se Sámerem Issou…

Poznali jsme se díky spolupráci na křtu jeho nového videoklipu. Dost jsme si rozuměli a stali se kamarády. Jednou mě požádal, abych zazpívala na oslavě jeho narozenin a od té doby jsme začali společně vystupovat a skládat nové skladby. Hodně mě toho naučil, pomohl mi s mými písněmi a já jsem mu otextovala většinu jeho nových skladeb.

Jeden z Vašich nejvýraznějších hitů je skladba „It´s your time“, která mimo jiné měla i charitativní podtext. Jak došlo k jejímu vzniku?

S nápadem, propojit skladbu It’s Your Time právě s charitou, přišel můj tehdejší producent. Vybrali jsme si Karolínku, dívku se spinální atrofií, která byla od malička na vozíčku. Karolína jela s námi i na nahrávání do Vídně, a to do studia, kde nahráli i svoje album například The Scorpions. Udělali jsme pro ni takový hezký den, Karolína hrála i zároveň ve videoklipu. Uspořádali jsme pro ni i sbírku, charitativní koncert v jejím městě a veškerý výdělek ze skladby putoval také na její léčbu. Dodnes na to vzpomínám velmi hezky, a nyní zároveň i se smutkem, protože nás Kája bohužel nedávno opustila.

V roce 2016 jste reprezentovala ČR na mezinárodním pěveckém festivalu „Baltic Superstar“ v Petrohradě a také jste vystoupila v Bělorusku v rámci prestižního mezinárodního pěveckého festivalu Vitebsk. Jaká to pro Vás byla zkušenost?

Byl to krásný zážitek a obrovská zkušenost. Na oba festivaly jsem jela s panem Josefem Čermákem, který s těmito zeměmi už dlouho spolupracuje. V Bělorusku jsem již nesoutěžila, ale účastnila se tam Dne české kultury, spolu s dalšími českými interprety jako Olga Lounová, David Deyl nebo Míša Nosková. Bylo krasné vidět, jak tam lidé žijí kulturou, měli jsme plný sál i standing ovation.

Mimo jiné jste si zahrála i malou roličku ve filmu Šťastná Evy Toulové. 

Byla to minirolička, spíš jsem se tam jen mihla, ale zajímavá zkušenost. Paní režisérka Eva Toulová byla velmi profesionální, fandím jí.

Jak hodnotíte vývoj české hudební scény?

Máme dost zajímavých interpretů a vždy obdivuji ty, kteří se věnují zpěvu a vlastní tvorbě naplno. Obdivuji vlastní tvorbu, ne cover verze. Je jasné, že je u nás mnoho talentovaných mladých umělců, škoda jen, že je pro ně moc těžké, se prosadit, pokud nemají dostatek správných kontaktů nebo financí.

Máte nějakou vizi, co byste chtěla realizovat?

Chci dál pokračovat ve vlastní tvorbě, dokončit album a hlavně jít dál svou cestou, být autentická a tím nějakým způsobem ovlivnit a inspirovat ostatní.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře