Helena Maršálková: Chci zpívat tak dlouho, dokud mne smrt nezastaví!

Rozhovor se zpěvačkou Helenou Maršálkovou

Jak a kdy jste se dostala ke zpěvu?

Já jsem zpívala již od narození (smích). Ve školce už jsem byla profík. Zpívala jsem v šatně nebo i na procházce, aby děti nedělaly nepořádek. Na oplátku za to mi zavazovaly tkaničky u bot.

Máte nějaký pěvecký vzor?

Ne. Mám spoustu lidí, které obdivuji, ale nedá se říci, že by byli mým vzorem. Já jsem sama za sebe celý život.

Vstoupila jste ve známost především tím, že jste v 70. letech se svým tehdejším manželem spoluzaložili hudební skupinu PACIFIK. Jak to vznikalo?

To vzniklo přibližně během deseti minut. Tenkrát se rozpadly 2 kapely – moje kapela a kapela Tondy Linharta. Jenže jejich kapela již byla přihlášena v hudební soutěži PORTA a byla by velká škoda se této soutěže nezúčastnit. Navíc tato soutěž měla tehdy věhlasnou pověst a účast byla velmi prestižní. S Tondou Linhartem jsme tedy spojili síly, a tak vznikl Pacifik. V soutěži jsme první rok skončili na druhém místě a další rok jsme již byli první. Dá se tedy říci, že Pacifik vznikl u piva. Už je tomu 45 let a furt jsme u toho (smích).

Jaké hudební žánry Pacifik nabízí?

U nás se dá těžko mluvit o žánru. My máme jenom autorskou tvorbu, a navíc u nás většinu písniček skládali 2 úplně rozdílní lidé. Můžete u nás slyšet boogie-woogie, šanson, trampské písně, country ad. U nás se nedá hovořit o žánru. Od každého je tam něco.

Co považujete za největší hitovky Pacifiku?

Určitě Velrybářská výprava, Karlínské nábřeží a Jaro nad Bretaní. My těch písniček zpíváme asi 200 a každá je v něčem krásná.

Dlouhá léta jste spolupracovala s Jiřím Schelingerem. Jak vzpomínáte na tuto dobu?

Úžasný!!! Dostala jsem se úplně na jinou planetu. Složení jako František Ringo Čech, Klásek, Jirka ad. je prostě skvělý. Třeba si vzpomínám, že jednou ke mne František Ringo Čech přišel a říkal: „Ty se prý budeš rozvádět.“, a já na to překvapeně: „Proč bych se měla rozvádět?“, a Franta: „Standa Kubeš mi to říkal, že on se taky rozvede a budete se brát.“ Tak jsem šla za Standou Kubešem s informací, že se prý budeme brát a on mi na to ležérně odpověděl: „Já jsem ti to ještě neřekl?“ (smích). Tak taková „příšerná“ partička to byla. Prožili jsme ohromnou srandu a byli to strašně milí lidé. Jirka byl takový klidnější. Neměl to ale vůbec lehký, protože byl extrémně krásný. Holky z něj byly úplně odvařený, a právem. Navíc to byl excelentní zpěvák, tónina mu nic neříkala a vše si zazpíval svým stylem. Dělala jsem s nimi strašně ráda.

Společně jste s nimi nazpívala 2 hitovky – Sloní bugy a Krev neklidná. Stále tyto písničky někde zpíváte?

Zpívám! Společně s revivalem Jirky Schelingera, kde Jirku performuje jeden mladý muž. Dle mého názoru ho dokáže napodobit zatím nejlépe. Jednou mi zavolal, zda bych si s nimi nechtěla na koncertě zazpívat Sloní bugy. Já to samozřejmě moc ráda přijala a od té doby pokračuje naše spolupráce. Cítím se tam trochu jako rocková babička (smích).

Jaký je Váš rodinný život?

Jsem spokojená. Mám klidnou rodinu a jsem 20 let šťastně rozvedená.

V posledních letech jsme Vás mohli vidět na TV Regina. Jak hodnotíte spolupráci s touto televizí a v jakých pořadech jsme Vás mohli vidět?

Já byla jen v pořadu Kamarádky, ale strašně mne to bavilo. Byly tam strašně příjemné spoludiskutovatelky. Vznikaly tam mnohdy úplně absurdní situace. Zvláště, když tam byla Přenosilka, protože ta dokáže udělat joke úplně ze všeho. Strašně nás to všechny bavilo a doufám, že to bude pokračovat.

Jaké je Vaše současné angažmá?

Tak v Pacifiku samozřejmě. Dále pak „Helena Maršálková a Marcela Voborská – JAK JE NEZNÁTE“, kde zpíváme písničky Pacifiku, které byly natočeny na deskách, ale nikdy se nehrály na jevišti. Pak jsem ještě dostala nabídku od toho big-beatu, kde bych měla od léta hrát. Práce je zaplať Pán Bůh stále dost.

Máte nějakou vizi, co byste ještě chtěla podniknout?

Zpívat minimálně do takových 90let. Prostě dokud mne zdraví nebo smrt nerozdělí. Mnohokrát mne hudba vytáhla hrobníkovi z lopaty a nechci se toho vzdát. Čím jsem starší, tím více mne to baví.

Ondřej Spýťa Syrový

helena-marsalkova

marsalkova-lp11

 

Komentáře