Herečka a zpěvačka Nikola Ďuricová: Velikonoce vnímám jako největší křesťanský svátek.

Nikola Ďuricová, mladá zpěvačka a herečka, která především vstoupila ve známost v roli titulní roli Julie v muzikálu Zdeňka Bartáka Romeo a Julie. Také působí v Metropolitním divadle Praha a věnuje se i tanci. 

Co se vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Jak budu zase mokrá! (smích)

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Tak jako každý rok. Od malinka jsem ho vždycky slavila s rodinou, tak to chci dodržovat dokud to jen půjde. Takže ve středu se vydáme i s přítelem na cestu z Prahy na Slovensko, do mé milované Detvy, do mého rodného domu, za mými nejbližšími.

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

Ano. O Velikonočním pondělí u nás chodí od rána kluci s kýbly, někteří i v lidovém kroji na voze taženým koňmi, to vše doprovázeno lidovou hudbou. Pak nás vytáhnou z domu na zahradu a lejou na nás z těch kýblů vodu jedna radost, až jsme z toho celé mokré a pořád se musíme převlékat. Nebo nás rovnou strčí do sprchy a osprchují ledovou vodou. Nakonec za to ještě dostanou nějaké to vajíčko, nebo dokonce penízky. Někdo si nosí i pomlázku a pak nás ještě kluci navoní parfémem. Ale pro mě je také velikonoční obyčej, nebo tradice, že se scházíme s rodinou a navzájem se navštěvujeme. Pak často hodnotíme, kdo udělal nejlepší bramborový salát, nebo řízky. Celé to začne mší v kostele, poté se přesuneme ke kmotrovi a kmotřence, s nimiž společně pokračujeme ke strejdovi a tetě. Takhle to jde dál k další tetě, strejdovi, bratránkovi, až všichni skončí u nás doma, že se sotva vejdeme do obýváku. Jsme velká rodina.

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

Tím, že jsem z křesťanské rodiny, tak je tak vnímám od malinka. A hned, jak začaly být mše delší o křížovou cestu, tak jsem i jako malá věděla, že budou Velikonoce. Pro nás křesťany je to největší duchovní svátek v roce. Pamatuju si, a tak to mám v podstatě i doteď, že jsem měla problém udržet ticho. Bez zpívání od Velkého pátku, smrti Ježíše na kříži, až do neděle na Boží hod. Častokrát mě babička s dědou napomínali, abych nezpívala, že je smutek.

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

O velikonoční pondělí musí být k snídani míchaná vajíčka. A jako hlavní jídlo děláme bramborový salát s řízky. Moje mamka dělá samozřejmě ten nejlepší na světe. Také nesmí chybět ani sladké, takže s mamkou i pečeme.

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Samozřejmě. K Velikonocům to patří. Bohužel se teď u nás na Slovensku v Detve stává, že na Velikonoce namísto zelené louky a tepla, ještě je sníh a zima. Tak jsem zvědavá, jak to bude tenhle rok.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Bez rodiny, pohody, velikonočních dekorací, vajíček a lásky. Ale ta musí být celý rok.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře