Herečka Dagmar Křížová: Pokora je pro mě naprosto zásadní věc.

Rozhovor s herečkou a zpěvačkou Dagmar Křížovou

Jak a kdy jste se dostala k herectví?

Abych řekla pravdu, herectví pro mě byla vždy jediná, jasná volba. Jistá přirozenost. Už odmalička mě herecká profese inspirovala, protože můžu být pokaždé někým jiným. Žít jiný příběh, zažívat situace, do kterých bych se asi nikdy nedostala… V dětství to byly princezny a víly, teď už mě fascinují složitější, emocionální role, které nejsou jednoduché a jejich příběh je zamotaný. A přitom po dvou třech hodinách odcházím z divadla, a jsem to zase já, sama sebou. Je to nádhera.

Máte nějaký herecký vzor?

Jé, já mám milion hereckých vzorů! Je totiž tolik úžasných herců, osobností, lidí, co mne každý den inspirují. Z hereček je to například Meryl Streep, nově jsem se zamilovala do naprosto šílené Margot Robbie. Z českých hereček je to Hana Vagnerová, Eliška Balzerová. Z mužů například Michael Fassbender, Gary Oldman, král komedie Jim Carrey. Pak Mirek Etzler, Matěj Hádek a rozhodně Petr Štěpán – jak říkám, je jich milion. Obecně obdivuju jednu úžasnou vlastnost, kterou oplývají většinou ty nejlepší a největší herecké osobnosti, a tou je pokora. Jak k životu, tak k řemeslu. U mladých herců se často setkávám s tím, že natočili jednu věc, ale nemají soudnost, mají pocit, že už jsou hvězdy. Nerozumím jim. Úspěch z Vás hvězdu neudělá. Pokora je pro mě naprosto zásadní věc.

Jednu z nejvýraznějších rolí jste si zahrála v seriálu 4teens. Jaká to pro Vás byla zkušenost?

Hrát Lindu Járovou alias Žárovku bylo úžasné. Byla to má úplně první role v televizi, a já dodnes děkuji Pavlu Jandourkovi za to, že mi dal šanci. Linda byla šílená, vtipná, hrála se skvěle. Hodně jsme se nasmáli. A vedle takových hereckých osobností, jako je Mirek Etzler, Miroslav Táborský nebo Naďa Konvalinková bylo natáčení naprosto úžasné. Právě díky jejich přístupu jsem pochopila, o čem to vlastně všechno je.

Na „hereckých prknech“ máte možnost si zahrát s mnoha hereckými legendami (Libuše Švormová, Václav Postránecký aj.). Inspirujete se od nich?

Jak by také ne! Nasávám jako houba všechno, co z nich vyzařuje. Jsem ten typ člověka, který hltá každé slovo. Chci vědět, znát a pochopit všechno.

Hrajete v současné době také v nějakém divadle?

Právě studuji posledním rokem na JAMU v Brně Muzikálové herectví, takže prioritou je pro mě škola. Přes to nejede vlak. Kvůli nedostatku času jsem už musela pár projektů odmítnout, ale nedá se nic dělat. Asi to tak má být. Nicméně se objevuji v krásné inscenaci Faust a Markétka v Buranteatru, zrovna teď zkouším v Janáčkově divadle operu Káťa Kabanová se světovou produkcí režiséra Roberta Carsena, což bude určitě úžasné. Nejvíce času ovšem trávím v Divadle na Orlí, kde hraju hlavní roli v muzikálu Zlatá brána otevřená v režii Hany Mikoláškové, poté v inscenaci Figarka v režii Petra Štěpána a Miroslava Ondry, a také ve scénickém koncertu Hodinku na Štědrý den. Další věci už se připravují, a máte se na co těšit.

Je herectví Vaším zaměstnáním nebo je to spíše hobby?

Je to alfa i omega mého života.

Kromě herectví působíte také jako zpěvačka. Jakému hudebnímu stylu se věnujete?

Miluju jazz a blues! Až dokončím školu, založím si vlastní jazzovou kapelu. Už několik let píšu texty, skládám písně, věřím, že se to povede. Jazz je tak úžasná, barevná hudba! Když ho poslouchám a zpívám, jsem v jiném světě.

Můžeme Vás vidět v dohledné době v nějakém novém filmu\seriálu?

Aktuálně téměř všechen svůj čas věnuji divadlu a JAMU, ale jsou projekty, kterých bych se ráda zúčastnila. Můžete mě vidět v seriálu Všechny moje lásky.

Jak trávíte volný čas?

Pokud mám nějaký volný čas k dispozici, tak většinou spím a jím. Koukám na vtipná videa, na videa o make-upu, na videa o zvířatech.. Ráda a hodně se směju. Chodím hodně ven. A pak taky s přítelem rádi jezdíme na výlety. Jsme zamilovaní do života. A pořád, pořád zpívám.

Co byste na závěr popřála našim čtenářům?

Aby měli každý den důvod, proč vstávat s úsměvem. Aby měli odvahu dělat, co je baví a naplňuje, a být sami sebou. To je nejkrásnější. A taky – aby hlavně chodili rádi do divadla!

dagmar_krizovadkkdk

-spyta-

 

Komentáře