Hvězda Heleny Růžičkové září i po patnácti letech!

Narodila se 13. června 1936 ve 13 hodin a 35 minut jako Helena Málková. Tohle datum měla moc ráda a byla na něj také velmi pyšná. Její maminka se jmenovala Draga a tatínek Alois.

Helena ve třech letech.
Zdroj fotografie: Marie Formáčková

Důležité pro ni bylo datum 1. září 1939, kdy poprvé přišla do baletní školy. Poté dostala roli v Deutsche Theater. Ráda vyprávěla, jak začala jako dítě kouřit. Poprvé si zapálila už ve čtyřech letech. Rodiče ji brali jako rovnoprávného člena rodiny a proto jí cigarety nezakazovali.

Po národní škole přestoupila na Jiráskovo klasické gymnázium. Poté se dostává do osmiletky, kterou zvládla bez problémů. Helena vystudovala obor zubní laborantky, ale nikdy se tomuto povolání nevěnovala. Jejím snem bylo jít na DAMU. Komise ji ale nepřijala. Na přijímacích zkouškách potkala Jirku Růžičku, kterého si později vzala. Dne 23.července 1955 byla svatba. Za svědka jí šla kamarádka Jiřina Bohdalová. Pak se narodil syn Jirka.

Helenin manžel dostal nabídku do divadla v Boleslavi. Helena zde v divadle našla práci jako choreografka. Nejvíce ji proslavila trilogie Slunce, seno,… a Homolkovi. Ovšem Helena měla nejradši svoji roli z Přítelkyně domu smutku a Vlak dětství a naděje (zde vznikla ona hláška: „Na tragickej život já jsem pes“). Její byt byl v té době ve Volyňské ulici. Stále měli otevřené dveře, protože k Růžičkům pořád chodili hosté. Na stole už byla připravená káva a talířek. Většina lidí si k Heleně chodila pro výklad z karet nebo numerologický výklad.

Vitální Helena onemocněla rakovinou. Její nemoc trvala skoro 2 roky. Za tu dobu toho Helena stihla udělat tolik, co nikdo nedokáže ani za dva životy. Ve spolupráci s publicistkou Marií Formáčkovou napsala plno knih, např. Deník mezi životem a smrtí, který měl 3 díly. Další knihy Heleny Růžičkové: Věštírna, Snář, Bylinář, Dopisy Heleně, Lidičky mějte se rádi, Kuchařkou proti své vůli, Thajský sen (cestopis) aj…

Byla téměř pravidelně hostem Prima jízdy, kde udělala onen slavný výklad o velké vodě. Heleniným posledním filmem byl Kameňák 2 (se Z. Troškou).

Helena naposled bydlela ve Slatině, kde měla malý dům. Užívala si to, nakupovala knihy, dárkové předměty – prostě si udělala radost. Odešla 4. 1. 2004, kdy definitivně prohrála svůj boj s rakovinou.

A jak na ni vzpomínají kolegové? Odpovědi jsme použili z našich rozhovorů.

Zpěvačka Hana Zagorová:

„Vím,že na světě není mnoho lidí, kteří nezarmoutí. Právě Helena mezi ně patří.
Nemohu zapomenout na moment, kdy mi z lógru vyvěštila seznámení i snatěk se Štefanem Margitou. Všechno se vyplnilo!
Tenkrát mi slíbila,že mi na svatbě půjde za družičku. Bohužel na svatbě chyběla, protože měla pracovní povinnosti.“

Režisér Zdeněk Troška:

„Ona neodešla. Jen popošla někam, kam už nedohlédnem. A myslím, že je s náma pořád.
Nepřála si, aby lidé smutnili. Naopak aby na ní lidé vzpomínali s úsměvem a radostí.“

Publicistka Marie Formáčková:

„Byla prvním člověkem, s nímž jsem na začátku své novinářské dráhy udělala rozhovor, léta jsme se přátelily, pak spolu napsaly deset knížek. Denně si na ni vzpomenu a mám pocit, že nikdy neodešla.“

Herečka Kateřina Macháčková:

„Často na ni myslím, jsou to těžko přenosné zážitky…“

Zpěvačka Milena Soukupová:

„Helena byla úžasný člověk. Vzpomínám, že v roce 2000 jsem měla křtít své CD a jednou z kmoter měla být Halina Pawlowská, ale ta to na poslední chvíli odřekla. Nicméně natáčeli jsme nějaký pořad týden před křtem na Slovensku a byla tam s námi i Helena Růžičková. Byla s ní ohromná legrace a když jsem jí říkala, že za týden křtím CD a že Halina mi to odřekla, tak se mi sama nabídla: „A nechceš, abych ti ho pokřtila já?“ …a já samozřejmě nadšeně souhlasila. Na křtu mi darovala krásného zlatého slona a trochu vyvolala rozruch, když mi nalila šampaňské do vlasů. (směje se)“

Zajímavosti o Heleně Růžičkové:

* Už jako malé dítě hrála v legendární černobíle Babičce s Terezií Brzkovou. Získala roli Kudrnovic děvčátka.

* Chystala se nastoupit na vojnu za svého manžela Jiřího Růžičku, který měl v té době již rozjetou hereckou kariéru. Aby manžela od služby zachránila, vydala se až na nejvyšší místa, kde opila generála Korunu a přinutila jej, aby manžela od vojny osvobodil.

* Film „Pane vy jste vdova“ je jediný snímek, kde Helenu zapomněli uvést v titulcích.

* Při natáčení seriálu Přítelkyně z domu smutku vyvolala Helena Růžičková opravdového ducha, který způsobil asi dvouhodinový výpadek natáčecí techniky.

* Z natáčení seriálu Heleně zůstal zajímavý suvenýr. Ve vězení si oblíbila postel, kterou byla cela vybavena. Po skončení natáčení přemluvila personál, aby jí postel odprodali. Sami si jí odvezla na chalupu ve Slatině, kde na ní na terase odpočívala.

* V 90.tých letech vydala dvě gramofonové desky, kde zpívá se svým synem Jiřím Růžičkou. Producentem byl Karel Peterka, který dnes vlastní Šlágr TV.

* Napsala pohádkovou knihu Koupání zakázáno, aneb Hastrmani nejsou tatrmani.

* Založila nadaci Slon, která pomáhala dětem z dětských domovů.

* Není jiné české herečky o které by kdy vyšlo tolik knižních titulů. Většina z nich byla ihned vyprodaná.

* Její kniha Deník mezi životem a smrtí se stala nejprodávanější knihou roku.

* Sama sebe nazvala „advokátkou chudých“. Veřejně se zastávala všech různých menšin ( Homosexuálů, Romů, Židů … ) a podporovala je.

* Mezi její poslední role patřila postava zelinářky v komedii Kameňák.

* Původně měla Helena hrát již v Kameňáku č.1 roli bordelmamá. Nakonec se role zhostila Jaroslava Obermaierová, Helena byla v té době již nemocná a nemohla se filmování zúčastnit.

* Aby Helena nasbírala inspiraci pro roli bordelmamá, vydala se s Václavem Glazarem do Německa navštívit „veřejný dům“.

* Její vytoužená (a nesplněná) role byla Babička od Boženy Němcové.

* Na pohřbu si přála nechat zahrát písničky Sbohem lásko, já jedu dál od Josefa Laufera a také Chtěla bych tančit jen. Poslední zmíněná písnička měla znázornit lásku k baletu a tanci, se kterým Helena začíná svou uměleckou kariéru.

* Den před smrtí Heleny Růžičkové měla být svatba s kamarádem Václavem Glazarem. Sňatkem měla zabránit tomu, aby s jejím majetkem nemohla nakládat její bývalá snacha a oficiálně jediná příbuzná, kterou ještě měla.

* Po jejím úmrtí její fenomén stále přetrvává. V českém showbyznysu se stále objevuje řada lidí, kteří vyprávějí smyšlené příhody o údajném přátelství s Helenou. Přesto, že Helena na své přátele nikdy nezapomínala v knihách nebo televizních pořadech – stále přichází další a další lidé s příběhy, které je mají s Helenou spojovat.

-jamach-, -spyta- 

Komentáře