Izrael chce zabránit nelegálním infiltrátorům, ale i zvýšit počet vstupních povolení

JERUZALÉM – Padesát až šedesát tisíc Palestinců ze Západního břehu se podle generála IDFEisenkota infiltruje do Izraele každý den, přitom jich je ale zatčeno jen kolem 4300 ročně. V úterý 16. srpna velitel izraelských obranných sil Gadi Eisenkot hovořil v Knesetu o nedostatečném rozpočtu pro dokončení obranného plotu, ale také o nutnosti zrychlit systém vydávání pracovních a vstupních povolení pro Palestince do země. Podle Eisenkota do Izraele denně přijde 101 tisíc legálních pracovníků a „z těch, kdo mají povolení, nebyl v minulé vlně útoků ani jeden terorista.“ To je jev, o němž se šéf IDF domnívá, že je platný po celé minulé desetiletí. Poslankyně Karin Elhararová (Ješ atid) rovněž dodala, že 44 % z těch, kdo měli na svědomí poslední vlnu terorismu, při níž přišly o život desítky lidí a další tři stovky byly zraněny, jsou právě ilegální infiltrátoři.

„Vyvíjíme velkou snahu otevřené hranice uzavřít, ale zároveň je tu přibližně sto kilometrů bez ochranného plotu. Dvě části v oblastech Turkumia a v okolí Jeruzaléma by měly přijít na 260 milionů šekelů,“ sdělil Eisenkot. Zejména otázka výstavby bezpečnostní zdi v okolí Jeruzaléma je politicky ožehavá, protože se může očekávat, že bude vnímána jak Palestinci, tak zbytkem světa, jako snaha o ustanovení hranic kolem Jeruzaléma a odříznutí Palestinců ze Západního břehu od východní části města.

V roce 2015 bylo podle oficiálních představitelů vydáno 1 693 670 vstupních povolení, ale jen 800 tisíc jich zůstává v platnosti dosud. Někteří Palestinci si o povolení zažádají, ale jeho vydání jim přijde tak zdlouhavé, že nečekají a do Izraele se vydají ilegálně. Podle Šaron Bitonové z úřadu, který povolení vydává, by však měly být zavedeny tvrdší postihy pro izraelské zaměstnavatele ilegálních palestinských pracovníků a také pro ty, kdo jim pomáhají se nelegální cestou do země dostat.

Podle zástupce policejního prezidenta Zohara Dvira izraelská policie ilegální vstup do země tvrdě potírá, avšak jen 25 % ze zatčených se dočká vězení a mnoha z uvězněných je vyměřena jen velmi krátká doba. Navíc v 83 % případů je pokuta pro ty, kdo palestinským Arabům pomáhají do Izraele nelegálně vstupovat, nižší než pět tisíc izraelských šekelů.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/izrael-chce-zabranit-nelegalnim-infiltratorum-ale-i-zvysit-pocet-vstupnich-povoleni

19490-vlajka-izraele-ilustracni-obrazek-sxc-653x367

Komentáře