Izrael odmítl vízum funkcionářce Světové rady církví v souvislosti s hnutím BDS
JERUZALÉM – Isabel Apawo Phiriové, asistentce generálního sekretáře Světové rady církví (SRC), bylo v pondělí oficiálně odmítnuto turistické vízum. O neudělení víza rozhodli ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan (Likud) a ministr vnitra Arje Deri (Šas). Důvodem má být podle izraelských médií spolupráce I. A. Phiriové s hnutím BDS (Bojkot, stažení investic a sankce). Ačkoli v minulosti již došlo k vyhoštění jednotlivých aktivistů, je to vůbec poprvé, co k tomu došlo výslovně v souvislosti s hnutím BDS. Malawijská theoložka přicestovala 5. prosince na Ben Gurionovo letiště, aby se zúčastnila tříměsíčního dobrovolnického pobytu. Po výslechu jí byl odepřen vstup do země a večer byla odeslána letadlem do Německa, odkud do Izraele přicestovala. Ačkoliv do země přicestovala se skupinou „ekumenických průvodců“, vstup byl odepřen pouze jí. I. A. Phiriová je ekumenická a feministická theoložka a autorka řady knih (nejznámější: Presbyteriánství a patriarchalismus), v nichž se zaměřuje především na problém nerovností ve společnosti.
Od roku 2012 je asistentkou generálního sekretáře Světové rady církví. Tato ekumenická organizace sdružuje 348 křesťanských církví kromě římskokatolické, která na zasedání vysílá svého oficiálního pozorovatele. (Z českých církví jsou jejími členy Církev československá husitská, Českobratrská církev evangelická, Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku a Slezská církev evangelická augsburského vyznání). Propalestinská orientace Světové rady církví souvisí s tím, že k jejím členům patří většina východních církví, k nimž se hlásí palestinští křesťané.
Program EAPP
Důvodem k odmítnutí byl Ecumenical Accompaniment Program in Palestine and Israel (EAPP – Ekumenický průvodcovský program v Palestině a Izraeli). V rámci tohoto programu, který SRC založila a koordinuje, přijíždí každoročně na Západní břeh 1500 dobrovolníků, zvaných „ekumeničtí průvodci“. Pocházejí z různých zemí a jejich úkolem je dle EAPP „svědčit o životě pod okupací, zapojovat se do místních aktivit Palestinců a Izraelců usilujících o spravedlivý mír, proměňovat angažovanost světové veřejnosti v blízkovýchodním konfliktu a vyzývat ji, aby se stavěla proti nespravedlnosti, k níž v oblasti dochází.“ Program vznikl na žádost východních církví, působících na území Izraele.
Podle izraelských úřadů Světová rada církví (SRC) podporuje hnutí BDS (Boycott Divestments Sanctions), jež vyzývá k bojkotu izraelského zboží, univerzitní a další spolupráce, stahování investic a uplatňování mezinárodních sankcí. Generální sekretář SRC, reverend Olav Fykse Tveit obvinění odmítá. SRC ani EAPPpodle něj hnutí BDS nepodporují, podpora se může týkat jednotlivých církví a organizací sdružených v SRC. „Stát Izrael uznáváme od roku 1948,“ sdělil izraelské televizní stanici i24news den po deportaci paní Phiriové. Ministr vnitra Arje Deri prohlásil: „Umožnit vstup (na území Izraele) aktivistům jako je Phiriová by v důsledku podpořilo nezákonné aktivity, které se svými přáteli provádí a já nemám v úmyslu tomu napomáhat. Použiji veškerou svou moc k tomu, abych zabránil poškozování Izraele.“
Nevyjasněné okolnosti
SRC v úterý označila událost za „bezprecedentní krok“. Je to vůbec poprvé, kdy Izrael odmítl vstup do země náboženskému funkcionáři. Situace je neobvyklá také tím, že Phiriová do Izraele přicestovala se skupinou „ekumenických průvodců“, vstup byl však odepřen pouze jí. Phiriová se podle oficiálního vyjádření SRC měla v Jeruzalémě také zúčastnit porady s představiteli zde zastoupených církví. Pokud by k němu došlo, nepochybně by se netýkalo jen Palestinců, ale i několika desítek tisíc afrických křesťanských uprchlíků. Ti do Izraele přicházejí především z Etiopie a Súdánu, část jich pobývá ilegálně v izraelských městech (především v Tel Avivu) a část se nachází v detenčním zařízení na jihu země. Africké křesťanské církve se dlouhodobě zasazují o řešení jejich životní situace. S tím může souviset zmínka v oficiálním vyjádření SRC, že původně sděleným důvodem pro vyhoštění byla „prevence úvah o ilegální imigraci“.
Pro Izrael může tento krok znamenat problém: Vyhoštěním zástupkyně SRC se dotkl organizace reprezentující na 550 milionů křesťanů, včetně evangelikálních, které patří k tradičním podporovatelům Izraele. Je proto otázka, zda událost nebude mít rovněž důsledky pro židovsko-křesťanský dialog (tím spíše, že ministr Deri je předsedou strany Šas, náboženského uskupení sefardských a mizrachi Židů).
Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/izrael-poprve-odmitl-turisticke-vizum-aktivistce-v-souvislosti-s-hnutim-bds