Izrael vítá Trumpův nástup a Netanjahu již dostal pozvání do Washingtonu

Izraelští nejvyšší představitelé uvítali nástup prezidenta Donalda Trumpa do úřadu, v němž po osmi letech vystřídal k Izraeli chladného Baracka Husseina Obamu.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu pogratuloval Donaldu Trumpovi ještě před jeho oficiálním prezidentským slibem, protože ten byl složen v pátek 20. ledna 2017 v 19. hodin izraelského času, již poté, kdy v Izraeli začal šabat.

„Blahopřeji mému příteli prezidentu Trumpovi. Těším se, že v těsné spolupráci učiníme alianci mezi Izraelem a USA silnější, než kdy byla,“ (“Congrats to my friend President Trump. Look fwd to working closely with you to make the alliance between Israel&USA stronger than ever.”) napsal premiér v příspěvku na Twitteru.

Takřka stejnými slovy popřál k nástupu do úřadu 45. prezidentu USA také velvyslanec Izraele v OSN Danny Danon, který vyjádřil naději na změnu zejména na půdě světové organizace. Tam Izrael dostal v prosinci 2016 tvrdou ránu, když Barack Hussein Obama odmítl – poprvé od roku 1979 – v Radě bezpečnosti vetovat rezoluci odsuzující existenci židovských obcí v Judeji a Samaří, tzv. Západním břehu Jordánu.

„Do Bílého domu dnes vstoupí skutečný přítel Izraele. Děkuji Vám prezidente Trumpe za Vaši jednoznačnou podporu, těšíme se, až Vás uvítáme v našem hlavním městě Jeruzalémě,“ uvedl Danon v prohlášení. „Po ostudné rezoluci přijaté Radou bezpečnosti, se Izrael těší na posílení svého nejdůležitějšího spojenectví a na společnou novou éru v OSN,“ dodal.

Zmínka o Jeruzalémě byla narážkou na Trumpův předvolební slib přestěhovat velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma a tím i v rovině symbolické uznat nárok židovského státu na svaté město, kde stál první a druhý židovský Chrám.

Přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN byl jedním z políčků, které na rozloučenou Obama rozdal těm, které neměl nikdy v lásce. Dalším bylo například omilostnění vlastizrádce vojína Maninga, který se dostane na svobodu po pouhých 7 letech vězení, ač úmyslně vyzradil serveru WikiLeaks stovek tisíc utajovaných zpráv, čímž značně pomohl geopolitickým soupeřům USA včetně Ruska a Číny. Americký zpravodajec Jonathan Pollard, který předal v roce tajné informace spřátelenému Izraeli se na svobodu dostal v listopadu 2015 po odpykání 30 let vězení.

V neděli prezident Donald Trump telefonicky pozval premiéra Benjamina Netanjahua k návštěvě Washingtonu. Rozhovor byl podle izraelského Úřadu předsedy vlády „velmi vřelý“ a oba představitelé hovořili o dohodě o íránském jaderném programu, o mírovém procesu mezi Izraelem a palestinskými Araby a „dalších záležitostech.“ Přesný termín Netanjahuovy návštěvy USA bude ještě upřesněn, proběhnout by ale měla již v únoru.

Nástup verbálně proizraelského Trumpa, navíc spojený s odchodem Obamy – označovaného jako „člověk, který se chová přátelsky k nepřátelům, a nepřátelsky k přátelům“ – je izraelskou vládou přijímán s nadšením. Izraelští političtí analytici i představitelé zpravodajských služeb se nicméně shodují, že Trumpova blízkovýchodní politika je velkou neznámou a teprve se ukáže, zda a nakolik je Trump „dobrý pro Izrael“ a nakolik jde jen o mediální bublinu.

trump

Zdroj: http://eretz.cz/2017/01/bude-trump-dobry-pro-izrael-izrael-vita-trumpuv-nastup-ten-zve-premiera-netanjahua-do-washingtonu/

Komentáře