Izrael zatkl pracovníka OSN, který měl pomáhat Hamásu. „Má imunitu,“ tvrdí organizace a žádá jeho propuštění

JERUZALÉM – Izrael ve čtvrtek (25.8.) odmítl žádost OSN, aby propustil palestinského humanitárního pracovníka, který byl obviněn, že prostředky určené na rozvoj Gazy převáděl do rukou militantního hnutí Hamás. Podle izraelského vyslance v OSN Dannyho Danona nadnárodní organizace požaduje propuštění Walída Burše na základě požadavku, že všichni její zaměstanci se těší diplomatické imunitě. „Nebudeme udělovat imunitu teroristovi, snažícímu se ublížit izraelským občanům,“ uvedl ve svém sdělení Danon s tím, že „Izrael se řídí platnými zákony, a to i v posuzování tohoto případu.“ Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí Ejala Nachsona OSN v době, kdy k Buršovu zatčení došlo, ještě tvrdila, že jde o externího místního spolupracovníka, a vyšetřování podpořila. Nyní však prohlašuje, že jde o pracovníka OSN s diplomatickou imunitou. Ve čtvrtečním dopise, kdeOSN požaduje propuštění OSN Walída Burše, zadržovaného od července ve věznici v Beer Ševa, je uveden název tohoto města, které se nachází hluboko uvnitř hranic státu Izrael, jeho arabským ekvivalentem Bir al-Sabaa.

Walíd Burš je podezřelý, že své pozice v Rozvojovém programu OSN (UNDP) využíval Walíd Burš k tomu, aby posloužila teroristické organizaci Hamás – například financováním námořní vojenské základny pro její miltantní křídlo. „V roce 2015 měl využít prostředků UNDP k vybudování maríny k vojenským účelům militantního křídla hnutí Hamás na severu pásma Gazy,“ sdělila izraelská rozvědka Šin Bet. OSN však tvrdí, že tato vojenská základna byla postavena za dohledu palestinské samosprávy a nikoliv Hamásu.

„Izrael odmítá požadavek, že by osoba, napomáhající mezinárodně uznané teroristické organizaci, jako je Hamás, měla požívat diplomatické imunity,“ sdělil mluvičí izraelského ministerstva zahraničí Ejal Nachson. Podle Nachsona se navíc imunita pracovníků OSN vztahuje jen na pole působnosti jejich práce a je zřejmé, že nepokrývá terorismus a jeho podporu. „Je nemyslitelné, že by někdo napomáhal terorismu a přitom se schovával za diplomatickou imunitu OSN,“ dodal Nachson.

gaza

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/blizky-vychod/clanek/izrael-zatkl-pracovnika-osn-ktery-mel-pomahat-hamasu-ma-imunitu-tvrdi-organizace-zada-jeho-propusteni

Komentáře