Izraelská armáda bombardovala objekty Islámského státu.

GOLANSKÉ VÝŠINY – Letouny izraelské armády (IDF) v noci na pondělí 28. listopadu svrhly deset tunových bomb na základnu uskupení Islámský stát (ISIS) v syrské části Golanských výšin. Stalo se tak několik hodin poté, co příslušníci ISIS začali střílet na izraelské jednotky. Jednalo se o první přímý střet mezi Izraelem a ISIS. Podle Petera Lernera, mluvčího IDF, byl nedělní střet co do síly „ojedinělý“: Džihádisté jedoucí v autě začali střílet ze samopalů a minometů na průzkumnickou jednotku. Izraelští vojáci se v tu chvíli nacházeli v územně nejasné oblasti „trojúhelníku“, kde se setkávají izraelská, syrská a jordánská hranice. Vojákům se podařilo útok odrazit, nikdo nebyl zabit. Při náletu byli podle armádních informací zabiti čtyři členové ISIS. Cílem operace bylo podle Lernera „zabránit teroristům v návratu na základnu, jejíž obsazení znamená zásadní hrozbu pro celou oblast.“

Objekt, na nějž po IDF zaútočila patřil v minulosti jednotkám OSN, později se stal základnou přičleněné organizace ISIS jménem Šuháda al-Jarmúk („Mučedníci Jarmúku“). Název naráží na bitvu u potoka Jarmúk, v níž roku 636 muslimská vojska pod vedením Chálida ibn al-Wálida porazila byzantskou armádu a získala tak vládu prakticky nad celým územím Levanty.

„Nedovolíme ISIS ani jiným nepřátelským elementům, aby se pod pláštíkem války v Sýrii usazovali u našich hranic,“ uvedl v oficiálním prohlášením premiér Benjamin Netanjahu. Podle někdejšího šéfa izraelské vojenské rozvědky Amose Jadlina zatím není jasné, zda se jedná o změnu ve strategii ISIS a jeho spojenců. Útok jednotek Šuháda al-Jarmúk může mít podle něj za cíl opětovně získat sympatie a podporu islámského světa. Tu ISIS ztrácejí, stejně jako hrdinskou image dobyvatelů. „Jsou pod tlakem ze všech stran,“ shrnul Jadlin.

isis

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/izraelska-armada-bombardovala-objekty-islamskeho-statu

Komentáře