Izraelský ministr obrany: Důstojníci IDF mají být kromě bojovníků i učiteli a říkat, co si skutečně myslí

TEL AVIV – Izraelský ministr obrany Moše Jaalon prohlásil na nedělním shromáždění, které se uskutečnilo 15. května v Tel Avivu, že by se velitelé izraelské armády (IDF) neměli bát svobodně se vyjadřovat k otázkám morálky i etiky a říkat, co si skutečně myslí, i kdyby to bylo v rozporu s oficiální linií vlády. Jaalon zřejmě reagoval na projev zástupce náčelníka štábu generálmajora Jaira Golana při Dni památky obětí holocaustu, který vyvolal rozporuplné reakce. Golan totiž prohlásil, že jej silně znepokojuje současný nárůst extremismu v izraelské společnosti, jak moc je tato skutečnost nebezpečná je možno příkladovat na nacistickém Německu. Golan později vysvětlil, že nemínil srovnávat Izrael nebo jeho armádu s Německem třicátých let dvacátého století.

tv            Izraelský ministr obrany s velitelem a důstojníky IDF

„Nebojte se a ani neváhejte. Buďte stateční jak na bitevním poli, tak u jednacího stolu,“ uvedl Jaalon a dodal, že „dobrá armáda je taková armáda, jejíž velitelé, služebně mladší i starší vojáci, mohou kdykoli vyjádřit, co si skutečně myslí, aniž by se obávali, že za to budou potrestáni“.

Golan již před deseti lety vystoupil s kritikou izraelské vlády, poukázal na vysokou míru korupce i na „dvojí míru“ co se týče etiky ochrany životů izraelských vojáků a palestinských civilistů.

Premiér Benjamin Netanjahu se později sešel s Jaalonem a následně vydali společné prohlášení, v němž se mimo jiné říká, že „je bez diskuse, že armáda je podřízená politické autoritě a že její důstojníci mohou svobodně vyjadřovat své názory v relevantním fóru“. Netanjahu nicméně trvá na tom, že srovnání s nacistickým Německem bylo nevhodné a poškodilo mezinárodní obraz Izraele.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/izraelsky-ministr-obrany-dustojnici-idf-maji-byt-krome-bojovniku-i-uciteli-rikat-co-si-skutecne-mysli

Komentáře