Izraelský protiraketový systém zachytil dvě rakety ze Sýrie, v odvetném útoku prý zahynul syrský voják

GOLANSKÉ VÝŠINY/KUNEJTRA – Dvě zbloudilé střely zachytil izraelský protiraketový systém Železná kopule v sobotu 17. září a ještě ve vzduchu je zneškodnil. Incident se proto obešel bez škody na majetku či na životech. Na severní izraelské hranici se jednalo o vůbec první úspěšný zásah systému Železná kopule, který již zneškodnil stovky raket přilétajících na izraelské území z Gazy. Jak se později ukázalo, obě rakety vystřelené v sobotu ze Sýrie a mířící na izraelskou část Golanských výšin by pravděpodobně i bez zásahu protiraketového systému explodovaly mimo izraelské území. Izraelská armáda se nicméně rozhodla na střely zaměřit svůj systém protiraketové obrany, už proto, aby vyslala jasné poselství jak izraelským obyvatelům této části země, že jejich životy hodlá chránit, tak i syrským armádám, že nebude tolerovat střely dopadající na její území.

Zbloudilé rakety znepřátelených armád bojujících v syrské občanské válce dolétly na území Izraele už několikrát, naposledy na počátku minulého týdne. Standardně je přístup izraelské armády takový, že odvetou za tyto nebezpečné incidenty zaútočí na vojenské cíle v Sýrii, a to nezávisle na tom, která z armád byla původcem zbloudilé střely.

Tentokrát byl podle syrské organizace monitorující oběti na životech během občanské války zabit při izraelském útoku jeden voják syrské armády v Kunejtře. Ze smrti vojáka obvinilo Izrael také hnutí Hizballáh. Izraelská armáda se k tomu nevyjádřila.

syr

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/izraelsky-protiraketovy-system-zachytil-dve-rakety-ze-syrie-v-odvetnem-utoku-pry-zahynul-syrsky-vojak

Komentáře