Jak oslaví letošní Vánoce herečka Simona Prasková?

Co se Vám vybaví, když se řeknou Vánoce?

Vánoce pro mě vždy byly symbolem něčeho posvátného, provázeného klidem a mírem v duši.

Jak oslavíte letošní Vánoce?

Už dlouho dopředu jsem se na vánoční svátky těšila a představovala si, jak moji bližní a přátelé budou mít radost z toho či onoho dárku či překvapení, které jsem chystala. Letos ovšem do mého života a života mé rodiny zasáhl odchod mého tatínka na druhý břeh po dlouhé nevyléčitelné nemoci. Před dvěma měsíci navíc i odchod mého milovaného ušáka bloodhounda Amona. Do toho jsem měla až neuvěřitelný pracovní stres, při kterém jsem téměř každý den navštěvovala tátu v nemocnici a snažila se pomoci i mamince, která se zotavuje po endoprotéze kolena. Tento rok se tedy žádné velké vánoční přípravy nekonaly. Cukroví koupené nebo darované, kromě jedné várky vanilkových rohlíčků, které napekla maminka. Stromeček koupený právě dnes. Plánujeme odjet s rodinou na několik dní na naši šumavskou chalupu a tam budeme opravdu odpočívat, relaxovat, chodit na procházky, doprovázet dceru Natálku na lyžování. (můj muž ani já totiž nelyžujeme). Zkrátka si chci , jak se říká, vyčistit hlavu,tělo i duši.

Dodržujete v současné době nějaké vánoční obyčeje?

Co se týká obyčejů, kupujeme adventní věnce a poctivě na nich zapalujeme svíčky. Na Boží hod se chystáme na mši do malého venkovského kostelíka. Velmi se na to těším, zde taktéž budeme mít zádušní mši za mého tatínka.

Jak to máte s nakupováním dárků? Také prožíváte takový předvánoční maraton?

V současném předvánočním masakru moc času na dárky opravdu nebylo, ale dárky nejsou to hlavní, vyjma malých trpaslíčků.

Máte nějaké vánoční přání?

Nejdůležitější je klid, duševní pohoda, vyrovnanost a hlavně zdraví!!! Celkový fyzický a psychický soulad. Dcera Natálka ale svoje vysněné dárky dostane.

Co by podle Vás nemělo chybět na štědrovečerní večeři?

Na štědrovečerní večeři samozřejmě nemůžeme postrádat kapra. Toho kupujeme o Štědrém dnu přímo na místních sádkách. Co se týká přílohy, letos bude bramborová kaše a co se mé osoby týče, celerové hranolky, protože brambory jsem ze svého jídelníčku už dávno vypustila.

Co byste popřála našim čtenářům?

Vánoční přání mám jedno největší: být zdravá, v pohodě, klidu a míru, obklopena svými blízkými, přáteli a lidmi, které milujete. A to tam, kde je Vám opravdu dobře. Ostatně to také přeji i všem vašim čtenářům. Buďte zdraví, šťastní, veselí a plní lásky!!!

Ondřej Spýťa Syrový

Foto: Jan Silvar

Komentáře