Jak oslaví letošní Vánoce královna pražské žurnalistiky Monika Brabcová?

Co se Vám vybaví, když se řeknou Vánoce?

Stromeček, klid, pohoda a setkání s těmi nejbližším, se svou rodinou, na kterou během roku nemám tolik času. Vybaví se mi dětství, kdy jsme Vánoce trávili i s babičkou a dědečkem, kteří už bohužel nejsou mezi námi. Babička byla kuchařka a napekla přes dvacet druhů cukroví, uměla výbornou rybí polévku a skvělý bramborový salát. Usedli jsme k večeři, pak přišel Ježíšek s dárky, a potom jsme se všichni dívali na pohádky. Často byl sníh a tak to byly kouzelné bílé Vánoce.

Jak oslavíte letošní Vánoce?

U rodičů v Brně. Kvůli pracovnímu vytížení se tam dostanu velmi málo, letos jsem doma byla snad jen dvakrát. Tak teď je čas si to vynahradit. Chystám se trochu odpočinout od práce, ale mám v plánu napsat nějaké nové texty, které mám zatím v hlavě.

Dodržujete v současné době nějaké vánoční obyčeje?

Teď už většinou ne, ale dřív jsme krájeli jablíčka a pouštěli skořápky od ořechů po vodě. To všechno ještě u babičky a dědečka. To jsou ty Vánoce, na které tak ráda vzpomínám.

Jak to máte s nakupováním dárků?

Na ty nezbývá příliš mnoho času. Nenakupuji průběžně, řeším to až v prosinci a často i na poslední chvíli. Vždycky mám radost, když se trefím a vidím rozzářené oči u stromečku.

Také prožíváte takový předvánoční maraton?

Vzhledem k tomu, že skoro pořád pracuju, tak takové to šílenství s pečením, nakupováním, úklidem a podobně jde mimo mě. Jediné, co jsem si letos poprvé vyrobila, je adventní věnec. Ten mám doma na stole, stromeček bude u rodičů.

Máte nějaké vánoční přání?

Hlavně zdraví. To je to nejdůležitější a za žádné peníze si ho nekoupíte. Pro mě, rodinu a všechny blízké.

Co by podle Vás nemělo chybět na štědrovečerní večeři?

Rybí polévka, kapr a bramborový salát. Prostě klasika.

Co byste popřála našim čtenářům?

Hodně zdraví a úspěchů v novém roce 2018. Ať je lepší, než ten předešlý a ať se nám všem v něm splní to, o čem sníme.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře