Jak oslaví letošní Vánoce tanečník a moderátor Jiří Zbořil?

Co se Vám vybaví, když se řeknou Vánoce?

Hlavně rodinná pohoda, setkání s přáteli a radost ze všeho hezkého, co tento sváteční čas přináší. Miluju tu atmosféru staré Prahy, světýlka, vůně svařáku, promrzlé ruce a všude znějící koledy a vánoční písně. To je paráda.

Jak oslavíte letošní Vánoce?

Se svými blízkými. V naší rodině mají Vánoce velkou tradici a smysl.

Dodržujete v současné době nějaké vánoční obyčeje?

Jasně. Klasika. Vše, co si nesu z dětství, tak nesmí u nás chybět. Jsme tradiční rodina a zvyky se u nás přenášejí z generace na generaci. Takže nebude chybět smažený kapr, bramborový salát, chlebíčky, grog, ale také třeba tradice, že na Štědrý den celý den nejíme, abychom viděli zlaté prasátko. Můj táta vždycky řval už v poledne, že to prase vidí od rána.

Jak to máte s nakupováním dárků? Také prožíváte takový předvánoční maraton?

Vůbec ne. Pro mě jsou Vánoce symbolem lásky, přátel, rodiny a opravdu jiných hodnot, než nakupování předražených darů, které neudělají nikomu radost. Maraton prožívám jen v předvánočních večerech, kterých máme vždy hodně a vystupujeme téměř denně všude možně po vlastech českých.

Máte nějaké vánoční přání?

Mám. Přeju všem, aby byli šťastní a měli se rádi, hlavně ve zdraví a plné síle. Nic víc není důležité.

Co by podle Vás nemělo chybět na štědrovečerní večeři?

Tak u nás zásadně rybí polévka, smažený kapr a bramborový salát.  Zajímalo by mě, kolik lidí ví, proč zrovna tahle trojkombinace je tradiční štědrovečerní pokrm. Nebo proč zdobíme stromeček? Víte to?

Co byste popřál našim čtenářům?

Jednoznačně lásku, radost a štěstí v plném zdraví prožité po všechny dny příští a hlavně dlouho.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře