Jak oslaví letošní Vánoce zpěvačka Petra Slaninová?

Co se Vám vybaví, když se řeknou Vánoce?

Když se řeknou Vánoce, vybaví se mi chvíle, když jsem byla malá holka a uždibovala jsem mamce těsto, když pekla cukroví. Dále koledy, které jsme spolu zpívaly u piana, stromeček, který jsem jednou tak šikovně shodila, že se rozbily všechny ozdoby do jedné, půlnoční v kostele, kde jsem vždy hrdě zpívala z plných plic, a spousta řízku a ten nejlepší maminčin bramborový salát. A to jsem si zachovala do dospělosti. Jsem zastáncem toho, že nemá být shon a hon za dárky. V tuto chvíli se mi vybaví i má skupina Koule, která se znovu dala dohromady v tento předvánoční čas.

Foto: Petr Berounský

Jak oslavíte letošní Vánoce?

Letošní Vánoce oslavíme spolu s našimi dcerami a moji mamkou, holčičky si přály od Ježíška panenky a kočárky, tak snad jim je Ježíšek nadělí. A v koledách jedeme minimálně už od poloviny listopadu, tak je nejspíš do Vánoc budou umět všechny nazpaměť. A bude klasika, salát, řízky, klobása, kapr ne, kvůli kostem, ale rybí polévka bude. A hlavně chceme v klidu koukat na pohádky, a odpočinout si. Za celý rok má člověk toho shonu až nad hlavu.

Dodržujete v současné době nějaké vánoční obyčeje?

Vánoční obyčeje provozujeme, a je to klasika. Jablíčka rozkrojit, pouštět lodičky ze skořápek z ořechů, dát si pusu pod jmelím a pořád dokola ty koledy. To je asi nejdůležitější na té celé vánoční atmosféře. A již zmiňované pohádky.

Jak to máte s nakupováním dárků?

Dárky řeším s předstihem, píšeme s holčičkama dopis Ježíškovi, a pak to vše vyřeším v klidu. Některé dárky přes net, hlavní podmínka je vše beze spěchu. Maraton rozhodně ne, ten odmítám jednoznačně. Vánoce jsou svátky klidu, i adventní čas před Vánoci a nehodlám si to vše, co si nesu z dětství, zničit shonem a bojem o dárky v přeplněných obchodech.

Máte nějaké vánoční přání?

Vánoční přání mám. Každý rok stejné. A to, abychom se všichni sešli u štědrovečerní tabule ve zdraví i za rok. A věřím, že se mi letos zase vyplní.

Co by podle Vás nemělo chybět na štědrovečerní večeři?

Na štědrovečerní tabuli by neměl chybět talíř pro nezvaného hosta, kdyby náhodou. Nikdo by neměl sedět zády ke dveřím, dále svíčky, na plotně františek nebo purpura, a samozřejmě ten maminčin úžasný salát, řízky, klobása, rybí polévka, i trocha cukroví. Hlavní ingredience veškerého jídla a pohody je úsměv a láska!

Co byste popřála našim čtenářům?

Vašim milým čtenářům i celé redakci přeji to samé, co sobě a své rodině. Tedy zdraví, klid, pohodu, ještě kapku zdraví, radost ze života, i když je to občas na tom světě složité. Ale snažit se vše přežít s dobrou náladou, a to nejen o Vánocích.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře