Jak oslaví letošní Velikonoce herečka a zpěvačka Petra Beoková?

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Zvyky, tradice, obyčeje, jaro. Častokrát ještě provázené smíšenými srážkami. Tradiční pokrmy, rodina, stromy v rozpuku, pomlázka, vajíčka. Kýbl ledové vody na hlavě. To jsou slovenské Velikonoce (smích).

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Doma s rodinou. Máme téměř tříletého kluka. Myslím, že si to s tatínkem letos hodně užije. Bydlíme na vesnici. Zde se svátky ctí více, než ve městě. Půjdou od domu k domu, s partou kamarádů a myslím, že přinesou domů bohatou nadílku. Popijí nějakej ten alkohol, myslím dospělí (smích).

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

Ano, na vesnici je to tradice. To se mi na tom líbí. Takže na Velikonoční pondělí budu čekat na chlapce a samozřejmě musím mít pro ně taky nějakou výslužku. Hlavně vajíčka. Bez nich to asi nepůjde (smích).

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

Určitě, pro křesťany jsou důležitější než Vánoce. Jde o zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ačkoliv Velikonoce mají původ s největší pravděpodobností především v lidových zvycích, právě v pohanských oslavách příchodu jara. Ale jako významné a již nábožensky organizované svátky se Velikonoce objevily poprvé u Židů – Pesach, kde připomínají vysvobození a vyjití (exodus) z egyptského otroctví. Mně je to jedno, nejsem zastáncem jednoho náboženství, snažím se inspirovat více směry. Jde mi spíše o zvyky, tradice, folklór a o tom se zastavit ve všedních starostech.

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

V první řadě hooodně vajíček (smích). Pak velikonoční babu nebo nádivku. Ta musí být. Letos bych chtěla zkusit i nějaké jehněčí nebo telecí maso na nedělní oběd. Doteď jsem Velikonoce moc nedodržovala, vše se vrátilo až s mým potomkem. Najednou mám pocit, že veškeré svátky mají mnohem větší symboliku a přejí lidské sounáležitosti.

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Určitě. Mám to asociačně takhle propojené. Navíc, pohanské Velikonoce jsou hlavně o jaru.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Na tohle zřejmě nedokážu úplně odpovědět. Snažím se nebýt závislá na věcech a žít život jak přijde. Ve všem se snažím hledat to pěkné. Takže i kdybych slavila svátky kdekoliv jinde na světě a ne v ČR nebo na Slovensku, i bez tradičních pokrmů, nebo s pokrmy jiné civilizace, jiné tradice, vůbec by mi to nevadilo. Právě naopak. Zajímají mě věci nepoznané.

13405712_10210004786815972_261006757_o

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře