Jak oslaví letošní Velikonoce královna české žurnalistiky Marie Formáčková?

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Vybaví se mi všechno, co k těmto svátkům patří – barvení vajec, pletení pomlázek, různé kulinářské speciality, ale i prodloužený víkend. Samozřejmě člověk pomyslí na jaro a určitou radost, která je s tímto obdobím spojená. Ostatně jako nadějný svátek Velikonoce berou všechny kultury, už od starověkého Egypta, nejen křesťané.

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Tradičně, jako každý rok. Scházíme se celá rodina a já se na to vždycky těším, protože to bývá velmi příjemné. Ráda zkouším nové recepty, jsem sice sváteční kuchařka, ale s Velikonocemi si dávám dost záležet.

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

Koledníky dneska skoro nepotkáme, zvlášť ve městech, ale jinak se drží hodně obyčejů, nejen u nás, myslím, že ve většině rodin. Barví se vejce, peče beránek, mazance a jidáše, určitě se zdobí byt, u nás nesmí scházet kraslice a pomlázka. A taky všem připomínám, že si musí pořídit něco nového na sebe. Na tuhle tradici jsem ještě nikdy nezapomněla. A taky k tomu patři decentní vymrskání žen a dívek, tedy aspoň u nás, jinde se zase ženy polévají.

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

Samozřejmě vím, že jde o oslavu zmrtvýchvstání Ježíše Krista, k čemuž podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. Vím, že symbolem je beránek jako představitel Božího stáda, také kříž, neboť Ježíš byl odsouzen k smrti ukřižováním, vajíčko je zase symbolem nového života a kočičky představují palmové ratolesti, jimiž Jeruzalém vítal přicházejícího Krista. Také vím, že datum Velikonoc se mění v závislosti na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti…Léta jsem pracovala v ženském časopise a o Velikonocích jsme každý rok psali velmi podrobně. Nicméně myslím, že pro většinu lidí jde hlavně o hezký jarní svátek.

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

Peču beránka, mazance, jidáše nebo boží milosti občas vynechám, ale letos se na ně chystám. Pravidelně připravuji hlavičku – nádivku, jejíž součástí jsou kopřivy, také jehněčí nebo kůzlečí maso, k tomu pochopitelně špenát. Ovšem každý rok si najdu něco i ze zahraničních velikonočních specialit.

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Mám je určitě spojené s příchodem jara, ale ráda je mám hlavně proto, že dávají stejně jako Vánoce lidi dohromady. Scházejí se rodiny i přátelé a to je asi to nejpodstatnější.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Určitě si je nedovedu představit bez svých blízkých, ale také bez všech těch atributů, které k nim patří. Jako jsou třeba pomlázky, které si dneska většinou koupíme, ale bývaly doby, kdy jejich pletení patřilo k základním dovednostem každého kluka. A jelikož jsem vyrůstala s bratry, umím ji uplést taky. Jasně, není to žádná oslňující dovednost, ale je to celkem uklidňující. Doporučuji.

Ondřej Spýťa Syrový

mfself

Komentáře