Jak oslaví letošní Velikonoce režisérka Ivanna Benešová?

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Velikonoce pro mě především znamenají dny volna. Nevnímám to nijak ve spojitosti s křesťanstvím nebo historií, pro mě je to zkrátka státní svátek jako každý jiný. Liší se možná v tom, že si koupím čokoládové vajíčko nebo zajíce.

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Popravdě řečeno, zrovna dnes jsem strávila půl dne hledáním vhodné dovolené, kam bych mohla na Velikonoce vyrazit. Chtěla jsem na nějaký ostrov, kde je teplo a trocha exotiky. Ale všechno, co mě tady v okolí láká, je vesměs vybookované. Takže asi budu nakonec doma v Sydney, případně zajdu na drink s přáteli nebo si uděláme bbq na terase.

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

Nic, co by se speciálně vázalo k Velikonocům. Australani koledovat nechodí (smích). Ale já sama si koupím nějakou čokoládovou dobrotu. A pokud jde o klasická vajíčka, tak ta snídám několikrát do týdne po celý rok. Takže tady netřeba přidávat kvůli Velikonocům.

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

Vím, že je to křesťanský svátek, samozřejmě. Ale neřeším to nijak. Nejsem věřící.

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

Já a vařit? Tohle opravdu nejde k sobě!

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Dokud jsem žila v České republice, bylo to pro mě spojeno s jarem. To je logické. Tady v Austrálii to mám ale naopak spojené s příchodem podzimu a dešťů. Teď je to už třetí týden, co téměř v kuse prší.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Já si Velikonoce dokážu představit v mnoha různých podobách. Klidně bych je mohla trávit na výletě v poušti, na tropickém ostrově či kdekoli jinde. Nepotřebuji nutně pomlázku, malování vajíček a koledníky.

bene

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře