Jak oslaví letošní Velikonoce senátor Doubrava?

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Končící zimu, probouzení se přírody ale i jakési, žel dlouho netrvající dobu, kdy jsou na sebe vlídnější i lidé.

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Tak, jako každé. S rodinou, vnoučaty, bez kterých by koleda nebyla tou pravou koledou. To je vždy velikonoční pondělí dopoledne. Odpoledne pak odháněním opičky, která v tento den tak trochu hrozí a které se bránit je složité. Nicméně já už způsob jak se ubránit nalezl.

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

Z předchozího je jasné, že ano. Je to koledování, vyšupání žen a dívek vlastnoručně upletenou pomlázkou, je to barvení a malování velikonočních vajíček, jsou to velikonoční jídla jako jsou nádivky, pečivo včetně beránků, zdobení domácnosti atd. Přiznám se, že toto je většinou doménou manželky. Já nejsem ani tím odborným poradcem. Vlastně jsem. Ochutnávám ty dobroty, které připraví.

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

Ani ne. Nepovažuji Velikonoce jen za křesťanský svátek. Spíš mám pocit, že slavná církev svatá si toto období přivlastnila.

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

Já? Tak maximálně čaj a někdy si troufnu i na kávu!

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Samozřejmě. I když v některém roce to má jaro s příchodem těžké. Důležité ale je, že vždy nad zimou zvítězí a tu sou nepřekonatelnou krásu nám nakonec přece jen představí.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Bez dětí a jejich koled, bez manželky, bez přátel a setkáváním se s nimi. Neumím si ale také představit, že bych nemohl s přáteli vyrazit na koledu a vyšupat jejich lepší polovičky. Nedovedu si také tyto svátky představit bez toho navoněného domova, který dokáží připravit jen a jen naše ženy. Bez stromů halících se do své jarní zeleně a květů, bez rozkvétajících bledulí a petrklíčů bez…..a tak bych mohl dlouho pokračovat.

Přeji všem krásné a spokojené prožití Velikonočních svátků a vlastně všech dnů v roce. Každé roční období má své kouzlo. Přeji nám všem, abychom právě to kouzlo dokázali nalézt.

Jaroslav Doubrava

image (5)

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře