Jak tráví advent poslankyně a starostka Jana Černochová?

Jak tráví adventní čas a jaké vzpomínky z dětství zanechal poslankyni PČR a starostce Prahy 2 Janě Černochové?

Co se Vám vybaví, když se řekne advent?

Adventní zastavení u Ludmily, které Praha 2 pořádá už dlouhá léta, adventní koncerty v kostelích Prahy 2 a další dvojkové tradice… Zcela soukromě je pro mě advent obdobím, kdy se snažím nepodlehnout reklamám a nákupům dárků, protože největším darem je vždy čas, který věnujete těm, kdo stojí o Vaši společnost. Takže rodina, přátelé, blízká setkání s lidmi, které mám ráda.

Dodržujete tradici zapalování svíčky na adventní neděli?

Jsem praktikující katolička, takže odpověď na tuto otázku je jasná. Navíc, světlo je symbolem adventu, čekání na toho, kdo nás vyvede z temnoty…Takže ano, a není to jediná tradice, kterou dodržuji.

Advent je spojený i s mikulášskou nadílkou. Máte nějaké vzpomínky z dětství?

Když jsem s rodiči chodila vinohradskými a nuselskými ulicemi dívat se na Mikuláše, bylo rozhodně víc sněhu. (směje se) A dostávala jsem spíš kubánské pomeranče, než brambory a uhlí, snad jsem tedy tolik nezlobila. Před čerty jsem recitovala básničky a doufala, že se za mě andělé u Mikuláše přimluví, jako všichni z mé generace. Nic výjimečného.

Potrpíte si na adventní výzdobu?

Rozhodně. I když si ji doma moc neužiju, advent si bez věnce, chvojí a svící neumím představit.

Jak to máte s pečením vánočního cukroví?

Ráda a snad i dobře vařím, ale upřímně přiznávám, že cukroví nepeču. Asi mi chybí patřičná trpělivost při vykrajování a zdobení. Cukroví ale každý rok dostanu od kamarádek a sestry, takže u mě doma na Vánoce nechybí.

Omezujete v tento čas i své pracovní aktivity?

To si nemohu dovolit, ještě 23. 12. budeme zpívat s kolegy zastupiteli Prahy 2 koledy na schodech kostela sv. Ludmily a předtím budu rozvážet psí krmivo a další věci, vybrané v charitativní sbírce Prahy 2, do dvou psích útulků. Ale mezi svátky se mi snad trochu zvolnit povede.

Jak ve Vaší domácnosti probíhají přípravy na Vánoce?

Trojboj, jako v mnoha jiných domácnostech: úklid, dekorování, vaření. Na Štědrý večer se u mě sejde celá rodina a chci být i letos dobrou hostitelkou. Samozřejmě se pak těším i na štědrovečerní půlnoční mši ve svaté Ludmile, letos bude poprvé s novým panem farářem Jakubem a s vánočním stromečkem, který ozdobí děti z dvojkových škol a školek.

Bez čeho si advent nedokážete představit?

Je to asi klišé, ale bez svých nejbližších. A bez světla a naděje, že nebude hůř.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře