Jak tráví advent spisovatelka Markéta Harasimová?

Jak tráví adventní čas a jaké vzpomínky z dětství zanechal spisovatelce Markétě Harasimové?

Markéto, co se Vám vybaví, když se řekne advent?

Očekávání. Slavnostní nálada, vůně svíček a taky sníh. To slovo ve mně evokuje pocit pohody a něčeho hezkého.

Co obvykle máte spojené s tímto obdobím?

Považuji ho samozřejmě za předzvěst Vánoc – jsem věřící, a tak ho spojuji s narozením Ježíše Krista. Vnímám to hlavně vnitřně, protože obecně mám v tomto období velký pracovní nával. Nicméně jsem přesvědčená, že o demonstrativní projevy nejde a důležité je to, co máme v srdcích.

Dodržujete tradici zapalování svíčky na adventní neděli?

Je to moc hezký zvyk – obvykle se snažím adventní věneček pořídit a svíčky zapalovat, ale někdy se to zkrátka kvůli cestám a práci nepodaří. Takže pak svíčku zapálím místo neděle třeba až v úterý.

Advent je spojený i s mikulášskou nadílkou. Máte nějaké vzpomínky z dětství?

Žádné zvláštní. Naši si na tuhle tradici moc nepotrpěli a Mikuláš a andělem a čertem k nám, pokud vím, zavítali snad jen jednou. Takže ji teď nedržím ani já. Asi by to bylo jiné, kdybych měla děti, ale za současné konstelace mě mikulášská nadílka spíš míjí.

Potrpíte si na adventní výzdobu?

Ne nutně. Uznávám, že všechny ty svíčky, ozdoby, barevné řetězy a světýlka jsou krásné, ale klidně se bez nich obejdu. Ráda se podívám, jakou výzdobu mají druzí, pokochám se, a jdu dál. Jak už jsem uvedla, pro mě je advent spíš duchovní záležitostí, a ty vnější projevy už tolik neřeším.

Jak to máte s pečením vánočního cukroví?

Jako malá jsem milovala pečení s babičkou, dokonce jsem později vytvořila i takovou malou kuchařku, kde byly její a maminčiny recepty. Především na to cukroví. Postupem času mě tohle nadšení opustilo a v současné době už nepeču vůbec. Poslední tři roky vždy něco málo objednám v osvědčené cukrárně, a tím to pro mě končí. A protože nejsem nijak zdatná pekařka, není to žádná škoda.

Omezujete v tento čas i své pracovní aktivity?

Právě naopak. Nemůžu si to dovolit, a ani nechci. Moje povolání je totiž současně mým koníčkem a závěr roku bývá náročný, ale krásně. Myslím, že všechno je tak, jak to má být, a pokud budu v budoucnu cítit, že chci tenhle prosincový rozlet utlumit, udělám to. Zatím mi vyhovuje

Jak ve Vaší domácnosti probíhají přípravy na Vánoce?

Nejsem typ, který by se stresoval přípravami na cokoli. Nedělám z Vánoc vědu a nejsou pro mě honičkou za dárky, jídlem, výzdobou a dalšími záležitostmi, které se smyslem těchto svátků vlastně nemají nic společného. Důležitá je pro mě pohoda – vnitřní i vnější. Jestli bude salát a ryba nebo chleba s máslem, je mi jedno. Samozřejmě, že to zatím vždy skončilo u toho prvního a stromeček taky nikdy nechyběl, ale hlavní je vzájemná úcta a láska, kterou si lidé navzájem projeví (a to nejen o svátcích). Předvánoční čas prožívám bez jakýchkoli tlaků.

Máte nějakou oblíbenou vánoční koledu?

Miluju jich spoustu, ale nejvíc se mi asi líbí Narodil se Kristus pán – zvlášť s doprovodem varhan.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře