Jak tráví advent zpěvačka a moderátorka Jana Chládková?

Jak tráví adventní čas a jaké vzpomínky z dětství zanechal zpěvačce a moderátorce ČRo Janě Chládkové?

Jano, co se Vám vybaví, když se řekne advent?

Je to začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Ježíška, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti.

Co obvykle máte spojené s tímto obdobím?

Čas, kdy většinou jezdíme a zpíváme vánoční koncerty. V letošním roce plníme přání v rámci projektu Českého rozhlasu „Ježíškova vnoučata“, mě i kolegy setkání se seniory neskutečně nabíjí. Máme radost, když vidíme, že se nám podařilo vykouzlit na jejich obličeji úsměv, je to k nezaplacení.

Dodržujete tradici zapalování svíčky na adventní neděli?

Adventní věnec už tradičně nechybí na našem stole, každou adventní neděli zapálíme další svíčku a společně se těšíme na Vánoce.

S Marcelou Holanovou a Jitkou Zelenkovou

Advent je spojený i s mikulášskou nadílkou. Máte nějaké vzpomínky z dětství?

Vzpomínám si, že jednou nemohli rodiče sehnat Mikuláše, čerta a anděla, tak se tatínek rozhodl, že bude dělat Mikuláše sám. Nejdřív jsem se bála, byla jsem ještě hodně malá, ale po chvíli, když jsem zjistila, že Mikuláš má tatínkovi pantofle, jsem se začala smát a strach byl pryč.

Potrpíte si na adventní výzdobu?

Mám ráda, když je v domácnosti vidět, že máme adventní čas, že čekáme na Štědrý den. Ano, do jisté míry si na výzdobu potrpím.  Patří to k tradicím, které je třeba udržovat.

Jak to máte s pečením vánočního cukroví?

Pamatuji se, že se u nás peklo hodně, někdy i 18 druhů cukroví, to už je ale dávno pryč, není na to čas ani síla. Letos bude asi 6 druhů, peču společně s maminkou, i tady platí, že ve dvou se to lépe táhne.

Omezujete v tento čas i své pracovní aktivity?

V době adventu ne, to je práce dost, ale protože se mi stala práce zároveň koníčkem, velmi si to užívám. Štědrý den a vánoční svátky patří rodině.

Jak ve Vaší domácnosti probíhají přípravy na Vánoce?

Myslím, že klasicky, jako ve většině českých rodin.  Připraví se do stojanu stromeček, který společně nazdobíme. Uděláme bramborový salát s kaprem a řízky jako hlavní chod sváteční tabule. Většinou se jdeme na Štědrý den přes den projít, při té příležitosti nakrmíme ptáčky a další zvířátka. Je už tradicí, že chodíme na hřbitov a zapálíme svíčku a zavzpomínáme na všechny, kdo už nejsou mezi námi. V 18 hodin je slavnostní večeře, od které nikdo nesmí vstát od stolu.

Máte nějakou oblíbenou vánoční koledu?

Moc ráda zpívám „Nesem vám noviny“ a Mozartovu „Vánoční ukolébavku“.

Ondřej Spýťa Syrový

Foto: facebook

 

 

Komentáře