Jak tráví adventní čas houslistka Jolana Szajewska?

Pro houslistku Jolanu Szajewskou je období adventu spojené s atmosférou tradiční výzdoby, koncertování a pečení vánočního cukroví. Období Vánoc tráví se svým bližními a jelikož má polské předky, tak štědrý večer se odehrává i částečně s polskou tradicí. 

Jolano, co se Vám vybaví, když se řekne advent?

Když se řekne advent, tak se mi vybaví období nádherného osvětlení, dekorací a vůní a když napadá sníh, tak je toto období ideální.

Co obvykle máte spojené s tímto obdobím?

S obdobím adventu mám spojené vánoční koncerty samozřejmě plánování, kdy začnu péct cukroví a můj stanovený termín tedy nikdy nedodržím.:) Většinou je to později, než jsem si určila.

Dodržujete tradici zapalování svíčky na adventní neděli?

Tradice zapalovaní svíčky na adventní neděli dodržuji, je ale pravdou, že svíčky mají dominantní úlohu celý svátek.

Advent je spojený i s mikulášskou nadílkou. Máte nějaké vzpomínky z dětství?

Myslím, že každý má vzpomínky z dětství spojenou s mikulášskou nadílkou. Samozřejmě jsem jako malá chtěla postavu čerta vymazat. Dost jsem se bála. Písničku, kterou jsem zpívala Mikulášovi byla společně s viditelně se třesoucími nohami. Každopádně nesilnější zážitek, který si pamatuji dodnes je, že čert nesl pytel a z něho visela nožička dítěte (teď už vím, že to byla panenka). Mělo to na mě skoro traumatický dopad. (smích)

Potrpíte si na adventní výzdobu?

Adventní výzdoba byl skvělý nápad , ale já nepatřím k těm, kdo to umí krásně aranžovat. Tak se jen jemně podílím na výzdobě. U nás adventní výzdobu připravuje hlavně má maminka.

Jak to máte s pečením vánočního cukroví?

Pečení cukroví je zábavné na začátku. Pokud je toho moc, tak už si člověk někdy únavou nebo rychlostí pálí prsty o formičky nebo plech. To pak pro houslisty nebo muzikanty není příjemný. Popálit si prsty na pravé ruce, která drží smyčec ještě není taková hrůza, to se ještě hrát může. Na stole musí být medvědí tlapky, rohlíčky, oříšky ,pudinkové pečivo a vosí hnízda., takže plno druhů cukroví u nás nenajdete.

Omezujete v tento čas i své pracovní aktivity?

Pracovní aktivity neomezuji, co je potřeba udělat, tak se nedá nic dělat a jde se.

Jak ve Vaší domácnosti probíhají přípravy na Vánoce?

Přípravy na Vánoce naštěstí nejsou hektické, dospělí si dárky nedávají, možná nějakou drobnost. Odpadne tak stres, co kdo komu má koupit.
Hlavní je být spolu a ve zdraví. To je totiž to nejdražší, co máme.
Jelikož mám polské předky, tak vaříme boršč s ouškama (tortellini s masem), kapusta, a kapr nebo i jiný typ ryby musí na štědrovečerním stole být, a to pečený v troubě. Nic neobalujeme. Bramborový salát samozřejmě nikdy nechybí, ale pak se používá na chlebíčky.

Máte nějakou oblíbenou vánoční koledu?

Chtíc aby spal je má oblíbená koleda, ale máme plno krásných koled, tak je to docela těžká otázka.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře