Jak tráví adventní čas legendární publicistka Marie Formáčková?

Jak tráví adventní čas a jaké vzpomínky z dětství zanechal legendární publicistce Marii Formáčkové?

Maruško, co se Vám vybaví, když se řekne advent?

Že je advent obdobím čtyř neděl před vánočními svátky a v původním smyslu očekáváním příchodu Spasitele, se všeobecně ví, nicméně dnes jde spíš o přípravu na Štědrý večer. Pozapomnělo se na to, že bychom celý advent měli dodržovat půst, že bychom se měli zklidnit a rozjímat, neměli se bavit a hodovat… Skutečnost je taková, že první adventní víkend se zapalují na náměstích vánoční stromy, zahajují se vánoční trhy, začíná shánění dárků, navštěvování trhů doma i v zahraničí, propukají vánoční večírky. Ale proč ne? Důležité je, že si na sebe uděláme čas a chceme být spolu. I to je důležitou součástí svátků.

Dodržujete tradici zapalování svíčky na adventní neděli?

Samozřejmě, jedna svíčka už na mém adventním věnci hoří. Ovšem mám kocoura, kterého oheň velmi zajímá, takže u toho musím být bdělá, aby náhodou nechytl.

Advent je spojený i s mikulášskou nadílkou. Máte nějaké vzpomínky z dětství?

Vyrůstala jsem se staršími bratry, kteří pro mne každý rok připravili hrůzostrašné představení, kdy jsem se musela velmi snažit, abych si nadílku zasloužila. Snad díky tomu dodnes umím spoustu básniček, protože jsem se na recitaci čertům chystala už od léta. Ostatně moje děti na tom jsou podobně, protože jsem v rodinné tradici pokračovala.

Potrpíte si na adventní výzdobu?

Pochopitelně si na výzdobu potrpím a stále ji rozšiřuji. Letos jsem si pořídila svítící třešeň, to je hlavně kvůli svátku svaté Barbory, a kamarádka mi zase věnovala hrací vánoční stromek. Krása, kterou jsem vyfotila telefonem, aby se pokochali i čtenáři.

Jak to máte s pečením vánočního cukroví?

Nedávno jsem kdesi vykládala, že pravidelně peču každý rok, a to minimálně patnáct druhů cukroví. Moje dcera se mě ale zeptala: „A proč něco taky nepřineseš domů, když to někde pečeš?“ Tak jsem musela sebekriticky přiznat, že opravdu trochu přeháním a už jsem počet druhů poněkud zredukovala. Tak na třetinu. Ale peču.

Omezujete v tento čas i své pracovní aktivity?

Ráda bych je omezila, ale nedaří se, spíš toho mám na konci roku víc, než v jiné období roku. Ale nevadí mi to, před Vánoci jsou lidé příjemně naladění, jsou vstřícní a všichni si přejí hezké svátky, takže je fajn se potkávat.

Jak ve Vaší domácnosti probíhají přípravy na Vánoce?

Nijak to nedramatizuji, ani se nevysiluji přílišným uklízením a přemrštěnými přípravami. Scházíme se celá rodina, kapra kupuji už naporcovaného, salát dělám jednoduchý, vánoční kuba, který je u nás pravidelně na oběd, je jídlo rychlé na přípravu. Takže ani v kuchyni netrávím moc času. Řekla bych, že u nás jsou Vánoce v pohodě.

Na natáčení adventního pořadu pro Projekt Regina (2017)

Byla jste také pedagožkou ve věznici. Jak tam vypadá předvánoční atmosféra?

Vánoční nálada je ve věznici mnohem intenzívnější, protože není jednoduché zůstat bez rodiny, bez svých nejbližších. Vězni jsou v ten čas na sebe hodnější, také si chystají dárky a něco dobrého k jídlu. Ovšem nostalgie je tam v ten čas hodně.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře