Jana Chládková: Pracovat v Českém rozhlasu bylo velmi správné rozhodnutí.

Rozhovor se zpěvačkou, moderátorkou a dramaturgyní Českého rozhlasu Janou Chládkovou

Jak a kdy jste se dostala ke zpěvu?

Kdybych začala od Adama, tak to bylo ve škole. Tam jsem zpívala v dětských soutěžích a byla jsem smutná, že jsem nebyla první. Strašně jsem chtěla vítězit (smích). Potom opravdu vážně – spolužáci na gymnáziu, někdy v prváku, mě přihlásili na soutěž Lovosická granule a já jsem ji vyhrála. Dostala jsem se i do krajského kola v Ústí nad Labem, což se tehdy jmenovalo Mladá píseň Jihlava – obdoba dnešní Superstar, a postoupila do finále. Tam si mě vyhlídl orchestr Bonet81 a začala jsem profesně zpívat.

Máte nějaký vzor?

Musím říci, že mám. Je to Jan Rosák, a dokonce jsem mu to i řekla. Je to skvělý moderátor a já díky němu těch deset let okoukávám – jak vede rozhovor, jak si váží svých hostů, je vtipný a nikoho neuráží. Pokud se ptáte na pěvecký vzor, tak je to Hana Hegerová. Vzpomínám si, že ještě při studiích jsem přišla z jejích koncertů úplně vyřízená a nemohla jsem spát. Občas si přeji, aby takto odcházeli lidé z mých koncertů (smích).

Zajímavé je, že jste vystudovala pedagogiku s oborem český jazyk a hudební výchova, ale učitelství jste se nikdy nevěnovala. 

Docent Popovič byl velmi smutný, protože když jezdil na mé zkušební hodiny, tak mi stále opakoval, že musím učit. Mé hodiny byly tak netradiční, že jsem nedbala osnov a pan docent se z toho inspiroval. Jenže psal se rok 1990 a já měla možnost odcestovat s kapelou do zahraničí. Jelikož jsem měla jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, tak jsem to přijala a tři roky zpívala venku. Pak jsme měli přestávku a v Praze mě viděl zpívat Dalibor Janda a nabídl mi, zda s ním nechci spolupracovat. Moc jsem tomu nevěřila, ale nakonec se tak opravdu stalo a tři roky jsem zpívala s jeho kapelou.

Plánujete vydat nové album?

Ano, ale asi po desetiletí. Poslední CD vyšlo v roce 2010 a nyní připravuji nové album s novými hity a chci, aby ty nejlepší skladby se na toto cédéčko dostaly. Nicméně časově to odhaduji právě až na rok 2020.

Velmi nás zaujal Váš klip Neptej se. Jak vznikl?

Autorem je Pavel Krejča, dvorní autor Petra Spáleného a Věry Martinové, a text mi napsal můj dlouholetý kamarád z Jihlavy Pavel Noha.

Chystáte se natočit další hudební videoklipy?

Určitě! Všichni mi říkají, že musím k písničkám natočit další videoklipy, takže se do toho chystám. Hned jak vyjde nové album, tak natočím i další videoklipy k němu.

V současnosti jste především známá jako moderátorka Českého rozhlasu? Co všechno tam uvádíte?

Mám ráda zvířata, takže mě těší, že jsem dramaturgem pořadu Svět zvířat. Dále je to Tandem Jana Rosáka, kam zvu Janu Rosákovi hosty. Už je to deset let, takže je to už asi tisíc hostů (smích). Tím třetím pořadem je Hobby magazín, což je pro mě obrovská zkušenost, jelikož jsem nešikovný člověk a stále se díky tomuto pořadu něco učím – o zahradě, zvířatech, kutilech a celkově koníčky. Tyto tři pořady jsou takové stěžejní, ale dále moderuji například Noční linku a Česko – země neznámá.

Jak hodnotíte práci v ČRo?

Jako velmi správné rozhodnutí!

Jaký rozhovor pro Vás byl nejzajímavější?

Asi s Jiřím Bartoškou. Jako holka jsem milovala filmy ve kterých hrál a když jsem ho poznala tváří v tvář jako hosta pořadu, tak mě absolutně nezklamal. Bezvadný člověk! Přestože velmi úspěšný, tak si na nic nehrál a byl bezprostřední.

Máte nějakou vizi, kterou byste chtěla ještě realizovat?

Myslím si, že těch věcí je mnoho – malovat, pomáhat zvířatům, žít v Africe etc. etc. Jenomže člověk by musel žít minimálně dvě stě let a já jsem každý den ve strašném časovém stresu. Jedna moje kamarádka se plánuje stěhovat do Jihoafrické republiky a já se moc těším, až mě tam pozve na návštěvu (smích).

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře