Jana Yngland Hrušková: Fandím homosexuálům v adopci dětí!

Na svém streamu jsem diskutovala o adopci homosexuálními či lesbickými páry. Debata to byla opravdu velmi bouřlivá. Někteří lidé se mě snažili přesvědčit, že pro dítě je lepší být v dětském domově, než vyrůstat se dvěma tatínky. Mnoho lidí dává rovnítko mezi gay a pedofil. Tak to je absolutně zcestné, protože pedofil může být samozřejmě i heterosexuál.

Myslela jsem si, že naše společnost už není homofobní. Ale naopak u nás Homofobie vzrůstá. Můžeme to pozorovat na sociálních sítích už i u mládeže a dětí. Na Instagramu je profil asi 13 letého youtubera Zachy Zachariase. Komentáře pod jeho fotografiemi jsou asi z 80% velmi, velmi homofobní a nenávistné. Kde se to v těch dětech bere? V diskuzi zazněl i takový názor, že matka, kdyby měla zemřít, tak by raději dala dítě do domova, než dvěma mužům do výchovy. Prý by u dvou tatínků bylo vystavováno psychickému tlaku a vyrůstalo by bez správného příkladu. Tedy by se z něho zákonitě stal gay. A co kdyby dítě třeba byli nuceni vychovávat dva bratři, nebo dvě sestry. Co potom? Často přece zůstávají na dítě třeba i otec + syn a vnuk, nebo matka + dcera a vnučka. Tam také není žádná pohlavní “rovnováha”. Ale takto mohou mluvit pouze lidé, kteří v dětském domově nikdy nebyli, a neumí si představit, jaké to je, když spíš v ložnici s 9 dalšími dětmi. Teta tě přijde přikrýt, a to je asi tak všechno. Žádné pohlazení, žádná pohádka. Takto mluví lidé, kteří nevědí, co to znamená, když tě nikdo nemá rád. Ve jménu záchrany dětí je raději dáte do dětského domova, než abyste jim poskytli lásku třeba i gayů. Naše společnost by měla pochopit, že být homosexuál nebo lesba není nemoc. Není to žádná úchylka. Není to žádná prasárna. Netahejte do těchto debat sexuální praktiky!

Když se heterák dívá na dvě lesby při „činu“, tak mu to nijak nevadí. Sadomaso mezi heteráky a další hrátky? Nechte toho. Zdá se mi, že v této debatě se absolutně zapomíná na děti. Stále se řeší úchylky a zneužívání a přesně jako je to s EET, kdy se tvrdí, že všichni podnikatelé jsou podvodníci, předpokládá se, že všichni gayové jsou pedofilové a perverzáci. A kolik “normálních” tatínků zneužívá doma svoje malé dcerušky? Nebo týrá svoje syny? Nebo nevlastní tatínkové? Taky jsme o nich už hodně slyšeli! Rozdíl mezi adopcí a pěstounskou péči je enormní! Když dostanete dítě k adopci, je vaše, nikdo vám ho nemůže vzít. Ale když máte dítě v pěstounské péči, máte ho pouze na omezenou dobu a stát vás za to bohatě odměňuje. Když to někdo myslí s dítětem vážně, tak samozřejmě volí adopci. I gayové a lesby jsou milujícími rodiči. Bez vypočítavosti. Prostě opravdu jenom pro tu lásku samu. Nechtějí se starat o psa. Někteří totiž navrhovali, aby si gayové pořídili psa. Pes ale opravdu nemůže nahradit dítě.

Debata o adopci gayů je jistě velmi emocionální. Hlavně si přestaňte dětský domov idealizovat jako partu dobrých kamarádů! Děti si tam často závidí a šikanují se. Zneužívání dospělými v domovech je samozřejmě také časté. O dětech z dětských domovů rozhodují lidé, kteří takovou zkušenost nemají! Kdo jiný by měl o tom rozhodovat, než lidé, kteří v dětském domově žili aspoň 5 let. Je potřeba, aby se jeden člověk, základní pečovatel, věnoval dítěti. Aby ho takzvaně containoval ve své mysli, aby byl dostatečně empatickým, trpělivým, naladěným a zrcadlícím. Aby mu řekl: ty máš hlad, jsi smutný, bolí tě něco, teď se smějeme, jdeme se najíst.

Komentovat všechno, co se děje tak, aby to dítě rozumělo samo sobě a druhým. Probíhá proces mentalizace a to je právě ten proces, kterým se každé dítě učí rozumět sobě, ostatním, situacím, realitě, kdy se učí předvídat, co bude, důvěřovat sobě a důvěřovat svým reakcím. Na tento proces v domově nemají „tety“ mnoho času. Stejný problém může být i u matky, která má 4 a více dětí. Nemůže se každému z nich 100% věnovat. Vždycky je lepší, když se dítěti věnuje konkrétní člověk, než zaměstnanci. Je tam důležitý ten citový vztah. Citový vztah je nosný pro vývoj. A je úplně jedno, kdo to je. Babička, dědeček, teta, dva tátové, dvě mámy. Na základě tohoto vztahu se ustavuje základní důvěra ve svět. Dá se říct důvěra v život a v lidi. Podmínky v domovech nejsou optimální pro vývoj dětí. Nemohou být. Máme tu i debatu o jeslích. Jak je to škodlivé dávat děti do jeslí. Ale do dětského domova klidně! Raději než lesbám? Homosexuální páry si váží dětí mnohem víc a je tam méně domácího násilí.

Dětský domov nemůže při nejlepší vůli splnit požadavky kladené na plnohodnotný vývoj dítěte. Není to v jejich moci ani v jejich silách. Tam to není jedno dítě na jednoho pracovníka, ale 10 dětí. Může se teta všem rovnoměrně a S LÁSKOU věnovat?

Každý, kdo má dítě rád, může hodně pomoci.

Opravdu byste chtěli vyrůstat v dětském domově? Teď si upřímně odpovězte na tuto jednoduchou otázku. Ano nebo ne. Já tedy rozhodně ne.

Jana Yngland Hrušková

 

Komentáře