Jana Yngland Hrušková: Pět migrantů bych si do bytu nevzala, ale jednoho určitě!
Mladá redaktorka v kraťasech a tričku s krátkým rukávem, odbarvené vlasy, v nose piercing se mě ptala, proč dělám to co dělám. Rozhovor to byl zajímavý, protože ona byla z té druhé strany. Ona by si sice do bytu nevzala 5 migrantů, ale jednoho prý absolutně bez problémů. V Berlíně prý se nic neděje, ona tam nevidí nic podezřelého. V Berlíně je všechno v pořádku. Nedávno byla v Teheránu. Ptala jsem se jí, jestli tam mohla chodit v těch svých šortkách. Řekla že ne. Ale okamžitě vyrukovala s velkým ALE. Prý se mohla s nějakou partou místní mládeže koupat na nějakém vzdáleném ostrově. Vláda prý s tím, co nosí ženy na sobě, nemá nic společného. To prý dělá nějaká organizace, která kontroluje oblečení žen na ulicích. Takže vlastně i tam v tom Teheránu je všechno v pořádku. To, že ona nemůže jít po městě v šortkách, je taky OK. Ona samozřejmě žádné nebezpečí v ilegální migraci nevidí.
Neumím si představit, že by nám v Evropě měl někdo předepisovat, jak máme chodit oblečené.
Ta mladá redaktorka je pro mě ztělesněním mladých naivních lidí. Pro ně je tato situace v Evropě absolutně v pořádku. Oni nechápou proč se rozčilujeme. Čeho se bojíme. Vždyť se nic neděje.
Zeptala jsem se na některé věci, které se staly u nás, jako například znásilnění sestřičky na Bulovce, aféra vymalovaný kravín. Neměla o tom ani tušení. Tihle mladí lidé nemají totiž vůbec přehled, co se vlastně děje. Jak nás ilegální migranti zneužívají. Tím myslím Evropu. A protože my bohužel ještě stále jsme v evropské unii, tak se nás tento problém týká.
Ptala jsem se jí, jestli si umí představit co to stojí živit 3000000 ilegálních migrantů. V azylových domech se musí topit, svítit, oni musí dostávat najíst, dostávají oblečení, někdo platí jejich telefonní účty, chodí také k lékaři, chodí na kurzy, a tak dále a tak dále. A k tomu ještě pobírají zhruba 800 € na měsíc kapesné. Nemluvě o tom kolik stojí policejní zásahy. A v první řadě, jsou tu prostě ilegálně. A to naše mládež nechce vůbec vidět.
Schengenské hranice, které mě mají chránit, nejsou funkční. A protože všechno souvisí se vším, pokladny státu nejsou bezedné, bude víc a víc sociálních problémů. Už teď nemáme peníze na platy ošetřovatelek v domovech důchodců. Ty ženy berou 12 až 14 000 za měsíc. Když to takhle půjde dál, nebudou moci domovy důchodců zajistit péči. Ale na druhé straně se vyhazují peníze neziskovkám, které k nám přivážejí už teď ilegální migranty. A na to peníze jsou. Snažila jsem se jí vysvětlit svůj uhel pohledu na tento celý problém. Je mi jasné, že naše mládež se na všechno dívá úplně jinak. Nemají naše zkušenosti. Rozhazovali by, protože to v podstatě nejsou jejich peníze. Oni ty peníze nevydělali. Oni se jenom vezou na vlně havloidních hodnot. Pravda a láska zvítězí? Nesmysl. Proto si myslím, že musíme s mladými lidmi komunikovat, vysvětlovat jim to, apelovat na ně. Protože až dojde na lámání chleba, bude pozdě. Už na ten chleba nebudeme mít.
Jana Yngland Hrušková