Je šokující, když mladá generace nezná alespoň ty nejznámější české umělce

Školská odbornice MgA. Martina Lohnerová o problémech mladé generace

V čem vidíte největší problém u mladé generace?

Problémů je celá řada, ale za největší problém považuji USA. Většina mladých lidí žije pouze kulturou Spojených států amerických. Mne osobně USA jako takové vůbec nevadí, ale vadí mi, že se pomalu, ale jistě vytrácí česká kultura a je nahrazována právě americkou. Je šokující, když mladá generace nezná alespoň ty nejznámější české umělce. Tuhle jsem doučovala jednu slečnu, která neznala ani Ivu Janžurovou a Dagmar Havlovou. České filmy, seriály a knihy už vůbec omladina nezná. Ovšem kromě amerických umělců a filmů se nám sem šíří i „styly“, mezi nejznámější rozhodně patří EMO, podle mého názoru velmi pofidérní styl. Už jen z důvodu, že se prezentuje sebepoškozováním, sebevraždami a náklonností ke smrti.

Jak byste řešila problém se stylem EMO?

Určitě nejlepším řešením není zákaz, jelikož jak je známo, zakázané ovoce nejlépe chutná. Zákaz by ještě více posílil tento styl. Řešení je velmi těžké, někdo do tohoto stylu propadne ve 13 letech a jen se tmavě obléká, maluje a má „blbý kecy“ na facebooku. V tomto případě se to dá považovat jen za „úlet“ mládí. Horší je, pokud někdo tomuto stylu propadne, to nejlépe vystihuje film Místnost sebevrahů, kde se ukazuje, že řešení je téměř nemožné.

Jak tento problém řeší školská zařízení?

Školská zařízení tento problém moc nemohou řešit. Problém je v tom, že do vzhledu zasahovat vůbec nemohou, dokonce jim to zakazuje Listina základních práv a svobod. Vzhled je starost zákonných zástupců, nikoliv školského zařízení. Pedagog to maximálně může konzultovat se zákonnými zástupci, ale rozhodně NESMÍ!!! zakazovat.

Myslíte, že závislost na stylu EMO může vyřešit i klinická léčba?

Osobně klinickou léčbu považuji za poslední možnost, ale zřejmě nejreálnější.

MgA. Martina Lohnerová, 30.1.2016

stop

Komentáře