Jste pro obnovení základní vojenské služby?

Jste pro obnovení základní vojenské služby?

JUDr. Jeroným Tejc,

poslanec PČR za ČSSD

„Za současného způsobu vedení válek a složitosti technologií podle mého názoru nemá tento model význam, jaký měl v  minulosti. Byl bych pro zavedení intenzivního výcvikového kurzu v délce tří měsíců pro dobrovolníky ve věku mezi 19ti a 30ti lety. Ti by po absolvování byli zařazeni do aktivních záloh armády. Motivací by pro ně mohla být daňová úleva nebo například přednost pro službu u policie, hasičů a podobně. Aktivní zálohy by pak měli svou roli především při pomoci obyvatelům, například v případě živelných katastrof.“ (ŘÍJEN, 2014)

tejc

Mgr. Jana Černochová,

poslankyně PČR a starostka Prahy 2 za ODS

„Nejsem. Myslím si, že profesionalizace armády byla správným krokem. Ovšem pouze za předpokladu, že se budeme soustředit také na budování aktivní zálohy (např. formou přiměřené motivace) a připravenost některých skupin povinné zálohy tak, aby mohlo být v případě krize profesionální jádro rychle posíleno těmito skupinami. I přes vznik profesionální armády totiž platí, že obrana naší země je záležitostí nás všech!“ (ŘÍJEN, 2014)

Cernochova_Jana_23_kongres_12

RNDr. Pavel Poc,

europoslanec za ČSSD

„Ano. Dokud budou války, může být někdy třeba bránit vlastní zemi a je dobré pro to mít základní výcvik. A kromě toho, chlap potřebuje podle mě aspoň jednou v životě poznat stav, kdy se bezpodmínečně podřídit. Bez tohohle poznání hrozí, že z něj vyroste zpovykanec.“ (ŘÍJEN, 2014)

poc

Ing. Jana Fischerová, CSc., 

poslankyně PČR, zastupitelka kraje Vysočina a zastupitelka Havlíčkova Brodu za ODS

„Ne, nejsem. Myslím si, že jak se doba vyvíjí, je třeba spíše mít profesionální armádu.“ (LEDEN, 2015)

image (2)

Jaroslav Doubrava,

senátor PČR za Severočeši.cz

„Ano, přestože už slyším ty výkřiky, že jsem se asi zbláznil. Víte, já patřím ke generaci, která sloužila dva roky. Moc? Možná ano. Možná by stačil rok. Armáda za ty dva roky vychovala velké množství odborníků, např. řidičů, kteří dnes schází. Z měkotinek, kteří do armády nastoupili vychovala celé chlapy. Samostatné, schopné okamžitého rozhodování. Chlapy, kteří dokázali pochopit, že držet se máminy sukně není pro ně to pravé. Těch pár vojáků, kterými dnešní armáda disponuje by v případě konfliktu bylo spíše k smíchu. A vycvičená záloha žádná. Proto si myslím, že ZVS by celé řadě kluků prospěla.“ (LEDEN, 2015)

image (5)

JUDr. Miroslav Antl,

senátor PČR za ČSSD

„Ano. Ale v omezeném rozsahu. Maximálně na šest měsíců, s možností jejího zkrácení v případě dalších povinností (rodina, škola, sociální zázemí atd.). To ale nejde jen tak „vystřelit“, bylo by nutné o tom dále diskutovat, vytvořit správné právní prostředí…“ (ÚNOR, 2015)

antl

Ing. Zdeněk Škromach,

místopředseda Senátu PČR za ČSSD

„Byl jsem členem vlády, která základní vojenskou službu zrušila. S odstupem času si říkám, že by některým mladíkům vojenská služba prospěla, přesto si myslím, že je důležité mít především kvalitní profesionální armádu.“ (BŘEZEN, 2015)

škromach

Ing. arch. Daniela Filipiová, 

senátorka PČR za ODS

„Pro obnovení základní služby ne, ale pro určitý výcvik mužů i žen, ano. Připravenost společnosti je potřebná. Vzpomínám si na svůj pobyt v Izraeli, kdy jsem si jednou sedíc v kavárně v Tel Avivu uvědomila, že pokud by se něco stalo, tak každý ví, právě díky povinné vojenské službě jak pro ženy tak muže, co má dělat. Jako samozřejmost beru vysoce profesionální armádu.“ (BŘEZEN, 2015)

KOT2902db_filipi_3

Simona Chytrová,

herečka

„Spíše ano. Z mnoha mladých lidí se dnes stali „mamánci“, neschopní se o sebe postarat sami, a kromě toho nemůžeme zavírat oči před tím, že hrozí světový válečný konflikt.“ (LISTOPAD, 2014)

chytrova

Dien Larytová,

modelka

„Myslím si, že založení vojenských služeb by bylo účelné pro dnešní chlapce, jelikož nemají žádnou disciplínu, nejsou zodpovědní, neumí se o sebe postarat.“ (SRPEN, 2015)

624995

Milena Hesová,

zastupitelka obce Jívová

„Nejsem zastánce návratu do doby černých baronů a také si nemyslím, že ono pravidlo „Vojna z tebe udělá chlapa“ je zcela naplněno. Každá práce či povolání vyžaduje krom profesionality také kus sebe sama.V případě armády jsem přesvědčená, že by měla být na profesionální úrovni,tedy má odpověď, ne.“ (ŘÍJEN, 2014)

hesova

Bc. Tatiana Konrádová,

zastupitelka Prahy 5 za Stranu zelených

„S návrhem novely branného zákona, který počítá s plošnými odvody do armády i v době míru, zásadně nesouhlasím. Předně podporuji, aby se jakékoli konflikty, pokud je to možné, řešily mírovou cestou. Místo nekoncepčního a nesmyslného znovuzavedení povinné vojenské služby bychom se měli zaměřit na profesionalizaci české armády. Kriticky se k novele stavím také proto, že ji nepředcházela žádná celospolečenská debata, do které by se zapojili zejména mladí lidé, kterých se povinné odvody budou týkat. Odmítnout účastnit se vojenského výcviku z jakýchkoli důvodů by mělo být základním právem, proto bude-li novela přijata, v což nedoufám, měla by počítat i s alternativní civilní službou.“ (LISTOPAD, 2014)

tatiana

Lic. Daniel Solis, LL.M.

politolog 

„Rozhodně nejsem, zejména ne po přečtení návrhu novely branného zákona, předložené parlamentu kabinetem premiéra Rusnoka, který zavádí brannou povinnost do 60 let a místo vojenských cvičení hodlá posílat brance do zahraničních misí. Takže v tomto velmi vážném případě příprav na válku nejde o to, zdali jsem já pro obnovení válečnických nesmyslů, ale zdali to nedopustí veřejnost, tedy já a dalších šest milionů zletilých obyvatel naší republiky. Zvu každého k prostudování té zhůvěřilosti, kterou na nás, občany ČR, někdo přichystal zde: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=50&CT1=0

(ŘÍJEN, 2014)

solis

Mgr. Tomáš Cikrt, 

šéfredaktor Zdravotnického deníku a někdejší mluvčí MZ

„Ne. Pouze bych ponechal trénování záloh, určených spíše pro zvládání přírodních katastrof, než pro boj s nepřítelem. V moderní éře sofistikovaných zbraní nám postačí profesionální armáda.“ (LISTOPAD, 2014)

cikrtt

JUDr. Stanislav Křeček,

zástupce ombudsmana

„Nemyslím, že obnovení základní vojenské služby by bylo nejen užitečné, ale ani možné. Nějakou formu přípravy lidí na možná střetnutí bych ale uvítal. Každý by měl být povinen umět bránit svoji zem. Pokud ji ovšem někdo ohrožuje… (LISTOPAD, 2014)

2-04_19_3x_OREZ_ctk

Rudolf Baránek, 

první místopředseda Soukromníků

„6 měsíců vojny by dnešním mladým mužům velmi prospělo. Velmi důležitá je příprava hlavně mužské části populace na obranu vlasti.“ (LISTOPAD, 2015)

image (3)

Jana Yngland Hrušková, 

herečka a zpěvačka

„Povinná vojna by snad být nemusela. Jen bych byla pro, aby měli kluci asi tak 2 měsíční výcvik. Běhali by po lese v plné polní. Byla by to dobrá parta. Něco jako tábor pro skoro dospělé. Šlo by o to, sestavit dobrý tým, který je schopný pomáhat slabším. Se zbraněmi by se seznámili pouze ti, kdo o to mají zájem. Je spousta pacifistů. Ti by třeba vařili. Šikanování by bylo přísně trestáno. To je velmi nebezpečné. Kolik kluků to zaplatilo životem. Ti, kdo by chtěli na vojně zůstat a něčím se vyučit nebo vystudovat, těm by to bylo samozřejmě umožněno. Vojna opravdu není pro všechny. Vojáky z povolání potřebujeme, ale takové, kteří to myslí vážně. Používat zbraně musí ti, kteří vědí, proč by je použili. Tedy k obraně vlasti.“ (BŘEZEN, 2016)

20_30_jahre_jana_yngland

Otto Chaloupka,

exposlanec PČR a místopředseda strany Republika

„Nějaká forma výcviku by měla být. Podíval bych se na systém v Rakousku nebo Švýcarsku. Lidi by měli mít základní znalosti ovládání střelné zbraně apod. Nejsem odborník, ale to, co jsme tu měli, tedy dvouletá buzerace primitivními lampasáky, to už určitě ne. (BŘEZEN, 2016)

chaloupka

-spyta-

 

Komentáře